MorTilki.Com

Aksaray’da Corona Virüsü Şüphesiyle 9 Çinli ve 3 Türk Müşahede Altına Alındı

Aksaray’da Corona Virüsü Şüphesiyle 9 Çinli ve 3 Türk Müşahede Altına Alındı

Dünyanın en fazla nüfusa sahip ülkesi Çin’de ortaya çıkan Corona virüsü, ülkelerin aldığı bütün önlemlere rağmen yayılmaya devam ediyor. Aksaray’da virüs şüphesiyle 12 kişinin karantina altına alındığı, bunlardan 9’unun Çin vatandaşı 3’ünün de Türk olduğunu belirtildi.

Birçok Asya ülkesini etkisi altına ve her geçen gün farklı ülkelerde görülmeye devam eden virüs, şimdiye kadar ABD, Kanada, Fransa, Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Vietnam gibi ülkelerde görülmüştü. Sosyal mecralarda, Aksaray’ın Sultanhanı ilçesinde çalışan Çin uyruklu iki kişide bulantı, kusma ve baş ağrısı görülmesiyle ilgili çeşitli haberler paylaşıldı.

Aksaray’da 12 kişide söz konusu hastalık şüphesi olduğu, dokuzu Çinli, üçü Türk olan bu kişilerin tedbir amaçlı müşahede altına alındığını ve gerekli bütün önlemlerin alındığı ifade edildi.

Bölgede bulunan Tuz Gölü doğal gaz depolama tesisinde işçi olarak çalışan iki Çinli işçide Corona virüsü belirtilerinin görülmesi üzerine, yetkililerin gerekli mercileri bilgilendirdiği söylendi. Kusma, baş dönmesi ve bulantı şikayeti görülen kişilerin 5 gün önce Çin’den Türkiye’ye geldiği yönünde söylentiler ortaya çıktı.

Firma çalışanlarının, işçilerin durumlarını vakit kaybetmeden İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerine bildirdiği iddia edildi. Çinlilerle birlikte çalışan diğer işçiler ve firmanın ulaşımını sağlayan 3 kişinin de gözlem altına alındığı söylenmişti.

Aksaray Valisi: Şu an Corona virüsü denme durumu yok!

Sosyal medyada yayılan Coronavirüs söylentileri hakkında Aksaray Valisi Ali Mantı bir açıklamada bulundu. Kapadokya turu yapan Çinli turist kafilesindeki bir turistin öksürük şikayetiyle sağlık ocağına başvurduğunu söyleyen Vali, basın mensuplarıyla şu bilgileri paylaştı:

Kafiledeki bir Çinli vatandaş öksürük şikayetiyle sağlık ocağına müracaat ediyor. Daha sonra 10 Çinli ve 2 Türk vatandaşı hep birlikte Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesine müracaat ediyorlar. Hastanemizde tedbir amaçlı gözlem altına alınıyorlar. Şu anda herhangi bir sıkıntı yok. Özellikle sosyal medyada yayılan BOTAŞ Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi sahasındaki işçilerin başına böyle bir iş geldiğiyle ilgili haberler gerçek dışıdır. Tuz gölü depolama sahasıyla herhangi bir alakası yok. Sadece 10 Çinli vatandaşı ve 2 Türk vatandaşı şu anda tedbir amaçlı gözlem altında.

Aksaray İl Sağlık Müdürü Dr. Kerim Yeşildağ: İlk tetkikler temiz çıktı

İl Sağlık Müdürü Dr. Kerim Yeşildağ, yaptığı son açıklamada müşahede altına alınanlara yapılan ilk testlerinin temiz çıktığını belirtti. Yeşildağ, şu ifadeleri kullandı:

Bu yaptığımız sadece tedbir amaçlı. Çinli vatandaşlardan bir tanesinde öksürük ve ateş şikayeti var. Geldiği yeri de dikkate aldığımızda tedbir amaçlı müşahedeye aldık. Bunlarda yaptığımız akciğer filmleri normal. Biz 24 saat bunları müşahede edeceğiz. Kanları aldık, kanları da bakanlığa gönderdik, sonuçlar 24 saat içinde çıkacak. Sonuçlar çıktıktan sonra da biz bunları göndereceğiz. Çünkü müşahede altında tutuyoruz, sonuçların da gelmesini bekliyoruz. Şu an bir sıkıntı söz konusu değil.

MorTilki.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ