MorTilki.Com

Corona Virüsü Hangi Ülkelere Yayıldı? Fransa, Avustralya ve Malezya’ya da Sıçradı

Corona Virüsü Hangi Ülkelere Yayıldı? Fransa, Avustralya ve Malezya’ya da Sıçradı

Dünya, 2020 yılına ölümcül Corona virüsüyle birlikte girdi. Çin’in Wuhan isimli kentinde kendini gösteren virüs, alınan bütün üst düzey önlemlere rağmen kısa sürede 1.300 den fazla kişiye bulaştı ve 41 kişinin ölümüne neden oldu. Diğer ülkelere de sıçramasından endişe duyulan Corona virüsü, son bilgilere göre Fransa, Malezya ve Avustralya gibi ülkelere de yayıldı.

Tıp dünyası, konu hakkındaki araştırmalarını sürdürmeye devam ederken Corona virüsü vakaları farklı ülkelere de yayılıyor. Solunum yoluyla bulaşan ve ölümcül sonuçlara neden olan virüs, Amerika’dan sonra şimdi de Avrupa’da da görüldü.

Birçok ülke, virüs nedeniyle havalimanlarındaki güvenlik ve karantina önlemlerini en üst seviye çıkardı. Oldukça fazla turist alan Paris şehrinde iki vakayla karşılaşılırken, aynı ülkenin Bordeaux kentinde ise bir kişide Corona virüsüne rastlandı. Bordeaux’ta karantina bölgesine alınan 48 yaşındaki hastanın, bir süre Çin’in Wuhan kentinde bulunduğu ve virüsü orada kaptığı ortaya çıktı.

Virüsün ilk defa tespit edildiği diğer bir ülke de son günlerde yangın felaketiyle boğuşan Avustralya oldu. Ülkeye giriş yapan bir kişi, termal kameralarla yapılan kontroller sırasında şüphe duyularak karantinaya alındı. Wuhan’da bir süre bulunduğu öğrenilen kişi, sağlık ekipleri tarafından yapılan test sonuçlarına göre Corona virüsüne yakalanmıştı.

Malezya’da karşılaşılan virüs vakası ise diğer ülkeleri de tedirgin etti. Bunun nedeni de termal kamera kontrollerine rağmen hastalarda herhangi bir virüs bulgusuna rastlanmaması oldu. Singapur’da daha önce Corona virüsü teşhisi konan bir kişinin yakınları olduğu belirlenen üç Çin vatandaşı, Malezya’da yapılan test sonuçlarına göre vücutlarında Corona virüsü taşıyorlardı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Malezya Sağlık Bakanı, virüs saptanan bu üç kişinin ülkeye girişi sırasında termal kameralardan geçirildiğini anacak vücutlarına herhangi bir ateş belirtisiyle karşılaşılmadığını söyledi. Bakan, ellerindeki listede bulunan bir kişiyle yakınlıkları saptanan bu kişililerin her ihtimale karşı teste tabi tutulduğu ve testlerin pozitif çıkmasıyla şaşkınlık yaşadıklarını belirtti.

Bu durumdan haberdar olan diğer ülkeler de kontrollerini sıklaştırdı ve Çin’den gelen vatandaşlar hakkında daha titiz çalışmalar yürütmeye başladı. Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, şimdiye dek karşılaşılan ölümcül vakaların sadece Çin’de olduğunu, daha fazla kayıp yaşanmasını önlemek için gerekli çalışmaları yaptıklarını belirtti.

MorTilki.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ