MorTilki.Com

Dünya Basınında Elazığ Depremi Geniş Yer Buldu

Dünya Basınında Elazığ Depremi Geniş Yer Buldu

24 Ocak Cuma akşamı saat 20:55 civarında meydana gelen Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli 6.8 büyüklüğündeki deprem dünya basınında geniş yer buldu. The New York Times, Reuters, The Guardian, BBC ve CNN International gibi ünlü dış basın organları Elazığ depremini büyük puntolarla manşete taşıdı.

The Guardian

6.8 büyüklüğündeki deprem, Türkiye’nin doğusunda  en az 20 kişinin ölümüne neden oldu. 500’den fazla kişi yaralandı ve birçok kişi enkaz altında mahsur kaldı. Komşu illerden kurtarma ekipleri Elazığ iline sevkedildi. Savunma Bakanı Hulusi Akar yaptığı açıklamada birliklerin yardım için hazır olduğunu söyledi.

BBC

Türkiye’nin doğusunda meydana gelen güçlü depremde en az 21 kişi öldü ve 1000’den fazla insan yaralandı. Elazığ’ın Sivrice ilçesinde yaşanan 6,8 büyüklüğündeki deprem, binaların çökmesine neden oldu. Komşu Suriye, Lübnan ve İran’da da sallantılar hissedildi.

Depremler Türkiye’de yaygındır. 1999 yılında batıdaki İzmit şehrinde meydana gelen büyük bir depremde yaklaşık 17.000 kişi hayatını kaybetti. Cuma depremi yerel saatle 20: 55’te (17:55 GMT) gerçekleşti. Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Otoritesi’ne (Afad) göre, deprem sonrasında 200’den fazla artçı şok kaydedildi.

The New York Times

6,7  büyüklüğünde bir deprem Cuma gecesi Türkiye’nin doğusunu salladı. Deprem saat 21’den hemen önce meydana geldi. En az 20 kişi yaşamını yitirdi, 1000’den fazla insan yaralandı. Üç komşu ülkede sarsıntılar hissedildi. Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gazetecilere verdiği demeçte, ”Daha fazla zayiat olmayacağını umuyoruz” dedi.

NBC News

6.8 büyüklüğündeki deprem, yerel saat ile 8: 55’te Türkiye Elazığ ilinde meydana geldi. Depremin ardından Afet ve Acil Durum Yönetimi Otoritesi, Türkiye’nin doğusundaki Elazığ ilinde 5.4 ve 5.1 büyüklükte birkaç artçı deprem daha yaşandığını kaydetti. 20 kişinin öldüğü doğrulandı ve 922 kişinin yaralandığı bildirildi.

Reuters

Türkiye’nin doğusundaki Elazığ ilinde şiddetli deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle yaşanan sarsıntılar Suriye, İran ve Libya’da hissedildi.

CNN International

Türkiye’de 6.7 büyüklüğünde deprem! Türkiye’nin doğusunda yer alan Elazığ ilçesinde yerel saat ile 20:55 sularında şiddetli bir deprem meydana geldi. Deprem, yerin 10 km altında bulunan fay hattının harekete geçmesi sonucu yaşandı.

MorTilki.Com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ