MorTilki.Com

Eski Mısır Mumyasının Sesi Ölümünden 3 Bin Yıl Sonra Duyuldu

Eski Mısır Mumyasının Sesi Ölümünden 3 Bin Yıl Sonra Duyuldu

M.Ö. 11. yüzyılda Antik Mısır’da yaşayan bir rahibin sesi ölümünden 3 Bin yıl sonra yeniden duyuldu. Bilim insanları, XI. Ramses döneminde yaşayan Rahip Nesyamun’un mumyasının ses tellerini yeniden yapılandırarak, sesini hayata döndürdü.

İngiltere’de yürütülen çalışmada, bilim insanları aylar süren uğraşlarının karşılığını aldı. Milattan Önce 11. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşayan ve 11. Ramses döneminin en etkin din insanlarından biri olan Rahip Nesyamun‘un sesini hayata döndürmeyi başardı. Mumyanın gırtlak ve ses telleri üzerinde yeniden yapılandırma yoluna giden bilim insanları, Nesyamun’un ölümünden 3 Bin yıl sonra sesini duymayı başardı.

Daha önce Leeds Şehir Müzesi‘nde bulunan Rahip Nesyamun’un mumyası üzerinde aylardır çalışma yürütülüyordu. Mumyanın ses telleri ve gırtlak bölgesi yeniden yapılandırıldı ve ses yolu üç boyutlu bir yazıcıyla kopyalandı. Bu sayede mumyadan çıkan sesin, Rahip Nesyamun’un sesinin aynısı olduğu düşünülüyor. Şu an için yalnızca ”eeehhh” gibi anlamsız bir ses çıkan mumyadan, zaman içinde daha anlamlı cümlelerin çıkarılarak konuşturulması hedefleniyor.

Rahip Nesyamun’nun mumya tabutu

Rahip Nesyamun’un mumyası 1820’lerden bu yana Leeds Şehir Müzesi’nde teşhir ediliyordu. Tarihi 3 Bin yıla varan mumyanın oldukça iyi durumda olduğu ve üzerinde en çok araştırma yapılan Eski Mısır mumyalarından biri olduğu biliniyor. Müzenin kayıtlarına göre, Rahip Nesyamun 20. Mısır Hanedan Kralı XI. Ramses döneminde yaşamış etkin bir din insanıydı.

M.Ö. 1100 yıllarında hayatını sürdüren rahip, Nil Nehri‘nin doğu kıyısındaki Luksor yakınlarındaki tapınağında günlerini geçiriyordu. Bilge ve aktif bir rahip olduğu gerekçesiyle rütbesi yükseltilerek din görevlilerinin başı ilan edildi.

Antik Mısır rahibi Nesyamun’un 50’li yaşlarında öldüğü düşünülüyor. Bununla birlikte, ölüm nedeni kesin olarak bilinmiyor ancak, alerjik reaksiyon veya zehirli bir böcek ısırığı sonucu ölmüş olabileceği ihtimalleri değerlendiriliyor.

MorTilki.Com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ