MorTilki.Com

Araştırmalara Göre Uzun ve Mutlu Evlilikler Kocanın İş Durumuna Bağlı

Araştırmalara Göre Uzun ve Mutlu Evlilikler Kocanın İş Durumuna Bağlı

Geçtiğimiz son 5 yılda küresel boşanma oranı % 252 artış gösterdi. Örneğin, boşanma oranının en yüksek olduğu ülke olan Maldiv Cumhuriyeti’nde (Maldivler) ortalama olarak bir kadın 30 yaşına gelmeden 3 kez boşanma yaşıyor. Uzmanlara göre bu oran her geçen yıl katlanarak artmaya devam edecek. Peki ama evlilik süresinin her geçen yıl daha da kısaldığı günümüzde uzun ve mutlu bir evliliğin sırrı ne?

Yazının sonunda yazacağımızı en başında yazalım. Harvard Üniversitesi bilim insanlarına göre, uzun ve mutlu bir evliliğin sırrı kocanın iş durumundan geçiyor. Bu sonuca varmak için 1970’li yıllardan bu yana tam 6 Bin 300 çifti mercek altına aldılar. Verileri gözlemleyerek boşanmalara sebep olan asıl suçluyu deşifre etmeye çalıştılar. Buna göre, erkek işsiz olduğunda boşanma ihtimalinin %30 oranında arttığını tespit ettiler.

Aynı şekilde part-time (kısmi süreli & yarı zamanlı) çalışan erkeklerin de eşleriyle sürekli sorun yaşadığı ve kısa süre sonra boşandıkları görüldü. Diğer yandan, kadınlardaki işsizlik söz konusu olduğunda bunun boşanmayla ilgisinin olmadığı anlaşıldı.

Kadınların işsiz olmaları, yarı zamanlı çalışmaları veya hiç çalışmak istemiyor olmalarının boşanma konusunda istatistiksel olarak etkisi yok. Ancak, kadınların ekonomik bağımsızlıklarının artmasıyla birlikte boşanmaya daha çok meyilli oldukları gözlemlendi.

Yapılan başka bir araştırmada ise kadınlara, ”Gördüğünüz hangi erkekle evlenmek istersiniz?” sorusu sorularak bazı erkeklerin fotoğrafları gösterildi ve erkeklere puan vermeleri istendi. Ardından, fotoğraftaki erkekler hakkında kadınları bilgilendiren araştırmacılar, yüksek puan alan erkeklerin maddi durumlarının zayıf olduğu, işsiz oldukları ve borçlu olduklarını söyledi. Bu açıklamanın ardından kadınlardan yeni bir puanlama daha yapmaları istendi. İkinci kez puanlama yapan kadınlar, maddi durumu yetersiz olan erkeklere ilk oylamada tam puan vermiş olmalarına rağmen ikinci puanlamada düşük puan verdi. Sonuç olarak, araştırmaya katılan kadınların %75’i iyi bir işi ve düzenli geliri olmayan bir erkekle evlenmeyeceklerini söyledi.

Yukarıda da yazdığımız gibi, Harvard Üniversitesi bilim insanlarına göre mutlu ve uzun evliliğin sırrı erkeğin iş durumuyla alakalı. Siz bu konuda ne düşünürsünüz bilemeyiz ancak araştırmacılar ”Para var huzur var” diyor. Hoşça ve bizi takipte kalın.

MorTilki.Com Özel içeriğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ