MorTilki.Com

Elektrikli Battaniyeler Sanıldığı Kadar Güvenli Değil! Elektrikli Battaniyenin Zararları

Elektrikli Battaniyeler Sanıldığı Kadar Güvenli Değil! Elektrikli Battaniyenin Zararları

Soğuk bir kış akşamında elektrikli battaniyenizi açarak sıcacık yatağınıza girmek cazip gelebilir ancak bu ürünler canınız ve malınız için tehlike oluşturan bazı riskleri de beraberinde getirir. Elektrikli battaniyelerle ilgili tehlikeleri anlamak ve gerekli önlemleri almak can ve mal güvenliğiniz için önemlidir.

Özellikle kış ayları geldiğinde yatağı ısıtmak ve sıcak bir gece uykusu çekmek için elektrikli battaniye kullanmak görece ucuz ve pratik bir yöntemdir. Ancak bu ürünler sandığınız kadar masum olmayabilir. Nitekim, elektrikli battaniyeler, taşıdığı güvenlik riskleriyle beraber, insan sağlığını da olumsuz etkileyebiliyor.

MorTilki.Com ekibi olarak, elektrikli battaniyelerin sağlığa zararlarını ve olası güvenlik risklerini araştırdık. Bu batteniyelerden kullanıyor veya satın almayı düşünüyorsanız yazımızın devamına göz gezdirmenizde fayda var…

Yangın Riski :

Evlerde kullanılan tüm elektrikli cihazlar yangın konusunda belirli bir risk oranına sahiptir. Fakat, elektrikli battaniyelerin yangın çıkarma olasılığı, diğer elektrikli ürünlere nazaran çok daha fazladır. Çünkü, bu battaniyeler kumaş içine yerleştirilmiş yalıtımlı tellerin ısıtılması yoluyla çalışır. Ayrıca, yarı ölüm olarak nitelendirdiğimiz uyku sürecinde bu battaniyelerin kullanılıyor olması ve çabucak yanmaya müsait olan yataklarda bulunması bu riski artırır.

Geçtiğimiz yıllarda Amerika’da yapılan bir araştırma satılan elektrikli battaniyelerin yüzde 70’inin güvenlik koşullarını taşımadığını ve yangın riski oluşturduğunu ortaya koydu. Diğer yandan, elektrikli battaniye nedeniyle çıkan yangınlar araştırıldığında, çıkan yangınların yüzde 90’ına 10 yaşını geçmiş eski battaniyelerin sebep olduğu görüldü. Ayrıca, bu battaniyelerde yalnızca yangın değil aynı zamanda elektrik çarpması riskininde bulunduğu gözlemlendi.

Riskli olmasına rağmen elektrikli battaniye kullanımından vazgeçemiyorsanız, halen çalışıyor olsa bile en çok 10 yılın sonunda yenilemeniz gerektiğini unutmayın.

Şeker Hastaları, Kalp Pili Kullananlar ve Çocuklar Risk Altında :

”Amerikan Adli Tıp ve Patoloji Dergisi” nde yayınlanan 2006 tarihli bir makalede, elektrikli battaniye kullanırken aşırı ısınma nedeniyle ölen insanların raporları yayımlandı. Söz konusu raporlarda, şeker (diyabet) hastası olan kişilerin vücudunda zaman zaman hissizleşme yaşandığını, bu esnada meydana gelen vücutlarındaki aşırı ısınma ve yanıkları hissetmedikleri ifade edildi.

Elektrikli battaniyeler ve kalp pili ile ilgili herhangi bir bilimsel çalışma bu güne kadar yapılmadı ancak uzmanlar kalp pili kullanan insanların bu ürünleri kullanmaması gerektiği konusunda uyarıyor. Ayrıca, bebekler ve küçük çocukların daha fazla risk altında olduğu biliniyor.

Elektrikli Battaniyeler Hamilelere Daha Çok Zarar Veriyor :

Hamilelik sırasında elektrikli battaniye kullanmak düşük yapma riskini artırabilir. 1998 yılında Yale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, gebelikte elektrikli battaniye kullanılmasının, düşük yapma riski ile ilişkili olduğunu buldu. Ayrıca, bebekte genetik bozukluklar meydana getirebileceği de biliniyor.

Elektrikli battaniyelerin hamilelik döneminde kullanılması tavsiye edilmiyor ancak yinede kullanmanız gerekiyorsa, yalnızca yatağı ısıtmak için kullanın. Uyumak için yattığınızda battaniyeyi yataktan çıkarın.

Kanser Riskini Artırabilir :

Elektrikli battaniyeler, belirli kanser türlerinin riskini artıran düşük seviyeli bir elektromanyetik alan oluşturur. Elektromanyetik alanlar ve kanser arasındaki bağlantı oldukça tartışmalı olsa da, birçok uzman bu konuda maalesef iyimser değil. Çoğu uzman, elektrikli battaniyelerin oluşturduğu bu elektromanyetik alanın kanseri tetiklediği görüşünde.

Evcil Hayvan Besleyenler Dikkali Olmalı :

Evcil hayvanlar, battaniyeye pençeleriyle veya kumaşı çiğneyerek zarar verebilirler. Açıkta kalan teller veya tellerin yalıtımının zarar görmesi risk oluşturur. Bu sebeple, evinizde kedi veya köpek gibi bir tüylü dostunuz varsa bu battaniyelerden uzak durmanız en mantıklısı olacaktır.

Uzun Vadede Hijyenik Değildir :

Çarşaf, yastık ve battaniyelerdeki bakterileri, teri, ölü deri hücrelerini ve tozu gidermek için sürekli yıkanması gerekir. Elektrikli battaniyelerin çoğu yıkanamaz. Bazı elektrikli battaniyeler, çıkarılabilen ve yıkanabilen nevresim gibi kumaş örtülerle birlikte satılsa da ana hatları yıkamaya uygun değildir. Bu da onları uzun vadede hijyenden uzak bir ev eşyası yapar.

Elektrikli battaniyelerin vücuda zararları ve risklerini maddeler halinde anlatmaya çalıştık. Tüm bunlara rağmen bu ürünleri kullanmaya devam etmek istiyorsanız, yalnızca yatağı ısıtmak için kullanın ve fişe takılıyken asla üzerinde uyumayın.

MorTilki.Com Özel içeriğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ