MorTilki.Com

Dünyanın En Tehlikeli 10 Yanardağı

Dünyanın En Tehlikeli 10 Yanardağı

Dünyanın çeşitli lokasyonlarındaki volkanlar her yıl sayısız insanın hayatını kaybetmesine ve milyonlarca dolar maddi zarara neden oluyor. Tüm bunlara rağmen aktif yanardağlar maceraperest turistlerin en gözde uğrak yerlerinin başında geliyor. Eğer sizinde sıradışı bir gezi planınız varsa, dünyanın en tehlikeli 10 yanardağı listemize göz atmanızda fayda var…

1 – Fuji Yanardağı, Japonya

3 Bin 750 metre yükseklikteki Fuji Yanardağı, Japonya’nın en yüksek dağıdır. Volkanik bir dağ olmasına rağmen 1700’lü yıllardan bu yana patlama gerçekleşmemiştir. Dağın zirvesinde yılın her mevsiminde kar bulunur, bu da güzel bir manzara ortaya çıkarır. Zirveye giderken farklı yollar var. En popüler rota, turistlerin mola verip dinlenebileceği yerler olan Kawaguchiko’dur. Dağa tırmanmak için en iyi aylar Ağustos ve Temmuz aylarıdır.

2 – Maelifell Yanardağı, İzlanda

Maelifell, Güney İzlanda’daki Myrdalsjökull buzulunda yaşanan bir patlama nedeniyle oluşmuştur. Volkanın yüzeyi yeşildir ve koni şeklinde mükemmel bir yosun tabakası ile kaplıdır. Etrafı ise lav külleri ile kaplı vaziyettedir. 200 Metre yüksekliğindeki bu volkanı ziyaret etmek için en ideal ay, kar yağmadığı Haziran ayıdır.

3 – Etna Yanardağı, İtalya

Etna yanardağı, 3 Bin 350 metreye varan yüksekliğiyle Avrupa kıtasının en yüksek yanardağıdır. Aktif bir yanardağ olan Etna’da mitolojik Tanrı, Hephaestus ve tek gözlü canavar olan Cyclops‘un yaşadığına inanılır. Eğer gezi rotanıza bu dağı eklerseniz mükemmel bir manzarayla karşılaşacaksınız. Ayrıca etrafta 400’den fazla krater göreceksiniz.

4 – Kilimanjaro Yanardağı, Tanzanya

Klimanjaro Dağı günümüzde sönmüş bir volkan olsa da halen turistlerin uğrak cazibe noktalarından biridir. Deniz seviyesinden yaklaşık 6 Bin metre yüksektedir. Ayrıca Afrika’nın en yüksek noktası olarak bilinir. Yüksek olmasıyla birlikte tırmanması en kolay dağlardandır. Tur gezinizde size eşlik eden birçok dağcıyla tanışma fırsatı bulacaksınız.

5 – Mayon Yanardağı, Filipinler

Mayon yanardağı, Filipinler’deki Luzon Adası’nın Albay eyaletinde. Oldukça dik yamaçlara sahip bu dağ günümüzde aktif halde. 2013 yılından bu yana her sene Mayon’da patlamalar meydana geliyor. 2013 yılındaki patlamada 5 dağcı hayatını kaybetmişti. Bu sebeple, Mayon gezisini düşünüyorsanız dikkatli olmanızda fayda var.

6 – Bromo Yanardağı, Endonezya

Endonezya’nın en popüler cazibe noktalarından biri olan Bromo Yanardağı, Doğu Cava ili sınırlarındadır. Zirvesinden sürekli duman çıkan bu aktif dağ için birçok turizm şirketi turlar düzenliyor. Ağustos ayında giderseniz bölgede yapılan festivallere de katılıp eğlenebilirsiniz. Bunun dışında, Nisan ile Ekim ayları arası bölgeye gitmek için en ideal zaman aralığıdır. Çünkü diğer zamanlarda sel felaketi yaşanabiliyor.

7 – St. Helens Yanardağı, ABD

En son 2008 yılının Temmuz ayında volkanik patlama meydana gelen St. Helens Yanardağı, Amerika’nın Washington eyaletinin güneyinde yer alıyor. 2 Bin 550 metre yüksekliğe sahip bu yolkanı yakından görmek isterseniz bölgede helikopter turları düzenleniyor. Ancak maliyeti biraz tuzlu. 🙂

8 – Arenal Yanardağı, Kosta Rika

Kosta Rika’nın Alajuela eyaleti sınırlarındaki Arenal Yanardağı veya volkanı, yaklaşık 1650 metre yüksekliğe sahip. En son 1968 yılında aktif hale gelerek patlama yaşandı. Bu bölgeyi tatil rotanıza eklerseniz, volkanın etkileyici manzarasına şahit olabilir, rafting, yüzme, bisiklet turları ve şelale gezisi aktivitelerine katılabilirsiniz. Bölgeye gitmek için Şubat ila Nisan ayları arasının en ideal zaman aralığı olduğunu da belirtelim.

9 – Popocatepetl Yanardağı, Meksika

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı, El Popo ve Don Goyo isimleriyle de biliniyor. Yan yana iki ayrı ikiz volkandan oluşuyor. Şehir merkezine yalnızca 70 km uzaklıktaki bu yanardağ için bölgede turlar düzenleniyor. Aralık ve Mart ayları dağ tırmanışı ve gezi için en uygun zamanlar.

10 – Mauna Loa Yanardağı, ABD

Yerel dilde uzun dağ anlamına gelen Mauna Loa, 4 Bin 170 metre yüksekliğe sahip halen aktif olan bir volkan. Dünyanın en büyük yanardağı olarak bilinen Mauna Loa kadar başka hiçbir dağ, volkanik şöleni deneyimlemenize izin vermez. Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı sınırları içindeki bu yanardağı ziyaret ettiğinizde herhangi bir kısıtlamayla karşılaşmayacaksınız. Ancak yinede güvenliğiniz için dikkatli olmanızda fayda var.

MorTilki.Com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ