MorTilki.Com

Dünyanın En Yaşlı İnsanı 117 Yaşındaki Kane Tanaka Guinness Rekorlar Kitabına Girdi

Dünyanın En Yaşlı İnsanı 117 Yaşındaki Kane Tanaka Guinness Rekorlar Kitabına Girdi

Dünyanın en yaşlı insanı olarak bilinen 117 yaşındaki Kane Tanaka Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırdı. 2 Ocak 1903 doğumlu yaşlı kadın, 117. yaş gününü kaldığı huzur evinde kutladı.

Daha önceki rekortmen Chiyo Miyako’nun 22 Temmuz 2018 tarihinde yaşamını yitirmesinin ardından, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanan  Kane Tanaka, 117. doğum gününde rekorunu yeniledi. Yaşlı kadın için 2 Ocak Perşembe günü kaldığı huzur evinde doğum günü partisi düzenlendi. Tanaka, giderek yaşlanan Japon nüfusunun simgelerinden biri olarak gösteriliyor.

Japonlar İçin Yaşlanan Nüfus Büyük Sorun

Japon hükümetinin açıkladığı verilere göre yeni doğan bebek sayısı geçtiğimiz yıla göre Japonya’da % 5.9 oranında düştü ve bu oranın her geçen yıl artacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte insan ömrü uzuyor ve nüfus giderek yaşlanıyor.

Sağlık giderleri ve barınma maliyetleri gibi sosyal güvenlik harcamalarının Japon hükümetine ek bir maddi yük getirdiği söylenirken, genç iş gücü sıkıntısının da yaşandığı belirtiliyor.

Dünyanın En Yaşlı Kadını Kane Tanaka Kimdir?

2 Ocak 1903 yılında Japonya’nın fukuoka şehrinde dünyana gelmiştir. Kumakichi ve Kuma Ota çiftinin kız çocuklarından biri olan Kane Tanaka, 1922 yılında Hideo Tanaka ile evlenmiştir. Bu evlilikten 5 çocuğu olan yaşlı kadının günümüzde ne kocası ne çocukları ne de torunları hayatta değildir. 2 Mayıs 1901 doğumlu Chiyo Miyako’nun 22 Temmuz 2018 tarihinde ölmesiyle birlikte, dünyanın en yaşlı insanı olarak kayıtlara geçmiş ve Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ