MorTilki.Com

2020 Yılı İşsizlik Maaşı Belli Oldu : En Düşük 1177 Lira, En Yüksek 2354 Lira

2020 Yılı İşsizlik Maaşı Belli Oldu : En Düşük 1177 Lira, En Yüksek 2354 Lira

Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından ”2020 yılı işsizlik maaşı ne kadar?” Sorusunun cevabı merakla bekleniyordu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak kaydıyla yeni işsizlik maaşını açıkladı. Buna göre 2020 işsizlik maaşı en düşük 1177 Lira, en yüksek 2354 Lira oldu.

Bilindiği gibi işsizlik maaşı brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. Bu doğrultuda, asgari ücret zammından sonra işsizlik maaşlarının ne kadar zamlanacağı da merak konusuydu. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk konuyla ilgili açıklama yaparak, işsizlik maaşlarının en düşük 1177 Lira, en yüksek 2354 Lira olduğunu duyurdu.

İşsizlik Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

İşsizlik maaşında alınacak aylık rakam asgari ücrete göre belirleniyor. En düşük işsizlik maaşı alan kişiler brüt asgari ücretin % 40’ını alırken, en yüksek işsizlik maaşını hak edenler ise brüt asgari ücretin % 80’ini alıyor. Alınan bu ücretten yalnızca damga vergisi kesintisi yapılıyor.

İşsizlik Maaşı Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İşsizlik maaşı alabilmek için gerekenler kanunlarla belirtilmiştir. Buna göre söz konusu maaşı alabilmek için aşağıdaki maddeleri taşıyor olmak gerekli :

  • Çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler
  • Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak şartıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olan kişiler, iş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün (1 Ay) içerisinde başvuru yapmaları şartıyla işsizlik maaşı başvurusu yapabilirler.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ