MorTilki.Com

Güney Kutbu’nda Yeni Keşif! Antarktika’da Kıtalar Üzerindeki En Derin Nokta Bulundu

Güney Kutbu’nda Yeni Keşif! Antarktika’da Kıtalar Üzerindeki En Derin Nokta Bulundu

Kaliforniya Üniversitesi’nden bir grup buzul bilimci Güney Kutup bölgesinde şaşırtan bir keşif yaptı. Doğu Antarktika’da çalışmalarını sürdüren ekip, Denman Buzulu altında kıtalar üzerindeki dünyanın en derin noktasını tespit etti.

Soğuk çöl olarak bilinen kutup bölgelerinde 1967 yılından bu yana bilimsel araştırmalar devam ediyordu. Son olarak  Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli bir grup buzul bilimci 19 farklı araştırma enstitüsünden elde edilen, Antarktika‘ya dair 50 yıllık verileri toparlayarak yeni bir keşfe imza attı. Araştırmacılar, NASA’nın elde ettiği buz  ölçümlerinin yanı sıra, mümkün olan yerlerde buz akış hızı ve sismik bilgileri kullandı.

Toplanan veriler ve yapılan araştırmaların sonucunda Antarktika’nın doğusunda bulunan Denman buzulunun altında 3.5 Km (11.500 Fit) derinliğe ulaşan bir vadi olduğu tespit edildi. Vadi, deniz seviyesinin altında bulunan kıtalar üzerindeki dünyanın en derin noktası olarak kabul ediliyor.

Altı yıl boyunca projede çalışan Dr. Mathieu Morlighem, “Bu keşif, şüphesiz Antarktika’nın buz tabakasının altına dair bulunan en doğru bilimsel verileri içeriyor.” dedi.

Koyu mavi ile belirtilen yer : 3 Bin 500 Metre derinliğinde, 20 Km genişliğinde ve 100 Km uzunluğunda

3 Bin 500 Metre derinlikte, 20 Km genişlikte ve 100 Km uzunlukta olan bu kanyon tamamiyle buzlarla kaplı. Bilim insanları, kilometrelerce uzunluktaki derin noktaların bugüne dek yalnızca okyanuslarda görüldüğünü belirtiyor. 1951 yılında Pasifik Okyanusu’nda keşfedilen Mariana Çukuru bu derin noktalardan biri. Mariana Çukuru ayrıca 10 Bin 916 Metre derinliğiyle Dünyanın en derin noktası olarak biliniyor.

Güney Kutbu’ndaki bu yeni keşif ise kıtalar üzerindeki deniz seviyesinin altında olan en derin nokta olmasıyla önem kazanıyor. Antarktika’da yapılan bu son dakika keşfi, bilim dünyasında da geniş yankı uyandırdı. Bedmachine Antarctica ismi verilen keşif sonrası oluşturulan yeni harita Nature Geoscience dergisinde yayımlandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ