MorTilki.Com

Rüyaları Hatırlamak İçin Ne Yapmak Gerekir? Rüyaları Hatırlama Yöntemleri

Rüyaları Hatırlamak İçin Ne Yapmak Gerekir? Rüyaları Hatırlama Yöntemleri

Yapılan araştırmalar, her insanın bir yıl içinde ortalama 1450 kez rüya gördüğünü ortaya koyuyor. Hayatımızın yaklaşık üçte birini uykuda geçiriyoruz ve tüm hayatımız boyunca inanması güç ama 90 Bin civarında rüya görüyoruz. Hayatımız boyunca onbinlerce kez rüya görmemize rağmen, bunların yalnızca çok küçük bir kısmını hatırlayabiliyoruz. İyi haber şu ki, rüyaları hatırlamak mümkün ancak bunun için biraz çaba ve kararlılık gerekiyor.

Daha berrak rüyalar görmek ve rüyalarınızı hatırlamak istiyorsanız bazı temel yöntemleri öğrenmeniz gerekir. Birkaç basit tekniği içeren bu yöntemleri sürekli uygulamak ve bu konuda kararlı olmak şarttır. Bir kez bu konuda uzmanlaştığınızda, rüyalarınızı hatırlamayıp yorumlamanız daha kolay ve eğlenceli bir hale gelir. Öyle ise zaman kaybetmeden, rüyaları hatırlamak için ne yapmak gerekir? Hep birlikte inceleyelim…

Rüyaları hatırlamak konusunda ilk olarak uykunun evrelerini öğrenmek önemlidir. Bu sebeple, kısaca bu konuya değinmekte fayda var.

Uyku toplamda 2 ayrı aşamadan oluşur ancak 5 evrede incelenir. Şöyle ki, bu iki aşama NREM ve REM olarak adlandırılır ve NREM kendi arasında 4’e bölünür.

1. Evre : İnsanların kolayca uyanabildiği ilk evredir ve yaklaşık 10 ila 20 dakika arasında sürer. Bu aşamada uyku ve uyanıklık arasında gel-gitler yaşanabilir.

2. Evre : Bu evrede kaslar gevşer, kalp atışı yavaşlar ve vücut ısısı düşmeye başlar. 1. ve 2. evreler ”Hafif uyku” olarak adlandırılır. Ortalama 20 ila 30 dakika arası sürer.

3. Evre : Bu aşamada kolayca uyanamayacağınız derin uyku süreci başlar. Uyurgezerlik, uykuda konuşma-sayıklama genellikle bu NREM evresinde gerçekleşir. Uyuduktan yaklaşık 35 ila 50 dakika sonra başlar.

4. Evre : Yavaş dalga uykusu denilen süreç bu evrede gerçekleşir. Bu, aynı zamanda vücudumuzun girdiği en derin uyku evresidir. Bu evrede çeşitli hormonlar salgılanır ve çeşitli şekillerde organlara besin ve oksijen gönderilmek suretiyle vücut yeni güne hazırlanır. Birçok işlemin gerçekleştiği bu derin uyku evresinde uyandırılan insanlar çok şaşkın ve tepkili olabilir.

5. Evre (REM) : Tüm uyku süremizin yaklaşık %20’si kapsar ve rüyaların görüldüğü evredir. Ayrıca bu evrede (siz farkında olmasanız bile) çeşitli zihinsel fonksiyonlar işlevsel hale gelir. Örneğin, ders çalışan bir çocuk hiçbir şey öğrenmediğini düşünse bile, gece uykusunun ardından sabah uyandığında aslında birçok şeyi öğrendiğini farkeder. İşte bu olay, öğrenilen şeylerin REM boyunca beyinde arşiv işleminin yapılmasından kaynaklanır.

Rüyaları Daha Net Hatırlamak İçin Neler  Yapılabilir?

Her insan hayatı boyunca yaklaşık 90 Bin rüya görmesine rağmen bu rüyaların yalnızca çok az bir kısmını hatırlar. Bazı detaylara dikkat edilerek rüyaları daha net hatırlamak mümkündür. Bunun için bir süre pratik yapmak ve teknikleri uygulamak gereklidir.

İyi bir uyku rüyaları hatırlamak için gereklidir : Rüyaları hatırlamak için iyi bir uyku düzeninin olması şarttır. Ayrıca yeteri kadar ve kaliteli uyumanız gerekir. İnsanların uyku süreleri yaşlarına göre değişkenlik gösterebilir. Eğer her gün ne kadar uyumanız gerektiğini bilmiyorsanız buraya tıklayarak, uyku süreleri konusunda daha önce yazdığımız makalemizi okuyabilirsiniz.

Her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanmanız faydanıza olacaktır. Diğer yandan, ışıkları kapatarak ve sessiz bir odada yatarak uyku kalitenizi artırmanız işinize yarayacaktır.

Uyandıktan hemen sonra rüyanızı hatırlamaya yoğunlaşın : Uyandığınızda pozisyonunuzu değiştirmeyin ve günlük endişeler dahil hiçbir şey düşünmeyin. Aksi halde rüyanızı unutabilirsiniz. Bu esnada yalnızca gördüğünüz rüyaya yoğunlaşın ve detayları hatırlamaya çalışın.

İpucu : Uyandığınızda ilk baktığınız nesneye odaklanarak bakmaya devam etmeniz gördüğünüz rüyayı hatırlamanıza yardımcı olabilir. Gözlerinizi açtığınızda ilk gördüğünüz nesneye odaklanarak bakın ve bu esnada rüyanın detaylarını hatırlamaya çalışın.

Akıl unutur kalem unutmaz : Gördüğünüz rüyayı en net şekilde ilk uyandığınız anda hatırlayabilirsiniz. Bu yüzden yatağınızın hemen yanıbaşında bir kağıt ve kalem bulundurun. Uyanır uyanmaz hatırladıklarınızı not edin. Rüyanızın detaylarını hatırlamıyor olsanız bile aklınızda kalan tüm detayları yazdığınızdan emin olun. Uyandıktan sonra oda içinde dolaşmak ve kağıt, kalem aramak rüyanızı unutmanıza neden olabilir. Bu sebeple not defteri ve kalemi hemen yatağınızın yanında hazır bulundurun.

Uyanınca hüzünlü veya neşeli hissediyorsanız sebebini sorgulayın : Uyandıktan sonra hüzünlü veya neşeli hissediyor olabilirsiniz. Bu duyguların sebebi çoğunlukla gördüğünüz rüya ile ilgilidir. Rüyayı hatırlamıyor olsanız bile ‘‘neden kendimi neşeli / üzgün hissediyorum?” diyerek kendinizi sorgulayın ve sebebini bulmaya çalışın. Bu sorunun cevabı sizi gördüğünüz rüyaya götürebilir.

Geceleri uyanma sıklığınızı artırın : Son yapılan bilimsel araştırmalar, rüya gördüğü esnada uyanan insanların, rüyalarını daha net hatırladığını ortaya koyuyor. Bu sebeple gecenin farklı saatlerine alarmınızı kurmanız ve rüya esnasında uyanmanız, gördüğünüz rüyayı hatırlamanıza yardımcı olabilir. Bu yöntemin kolaylıkla uykuya dalabilen ve uyku promlemleri yaşamayanlar için olduğunu unutmayın. Uyku sorunları yaşıyorsanız bu yöntemi atlayın.

Uyumadan hemen önce yemek yemeyin, kafeinli ve alkollü içecekler içmeyin : Uyumadan hemen önce birşeyler yiyip yatmak, kafeinli ve alkollü içecekler içmek sağlık açısından zararlı olduğu gibi gördüğünüz rüyaları hatırlamanıza da engel olur. Bu sebeple, yatmadan en az birkaç saat öncesine kadar bu sayılanları tüketmediğinizden emin olun. Diğer yandan B6 vitamininin rüyaları hatırlamak konusunda etkili olduğu bilinmektedir. Gün içinde B6 içeren besinleri tüketmenizde fayda var.

Rüyalarınızı hatırlamak istediğiniz konusunda bilinçli karar verin : Rüyalarınızı gerçekten hatırlamak istiyorsanız ve bu konuda ciddiyseniz bilinçli olarak kesin karar vermiş olmanız önemli bir adımdır. Rüyalarınızı hatırlamayı gerçekten istediğinizi kendinize söyleyin ve bu konuda hemen pes etmeyin. Ayrıca uyandığınızda ilk göreceğiniz noktaya ”Rüyamda ne gördüm?” yazılı bir not iliştirmek bu konudaki kararınızı hatırlamanız ve rüyanızın detaylarını düşünmeniz için sizi teşvik edebilir.

İpucu : Tüm bu tekniklere rağmen rüyalarınızı halen hatırlayamıyorsanız, gece geç saatlerde yatmayı ve gün içinde kısa şekerlemeler yaparak uyumayı deneyin. Çünkü rutinin dışındaki zamansız uykuda görülen rüyaları hatırlamak daha kolaydır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ