MorTilki.Com

Geçmişe Sünger Çekin : Ayrılık Acısını Atlatmanın ve Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları

Geçmişe Sünger Çekin : Ayrılık Acısını Atlatmanın ve Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları

Bazı ayrılıklar oldukça acı vericidir ve insana hayatı zehir edebilir. Son yapılan araştırmalar, bazı ayrılıkların verdiği acının neredeyse bir aile üyesini kaybetmekle eşdeğer olduğunu ortaya koyuyor. Tüm bunlara rağmen çevrenizdeki insanlar ”Zaman her şeyin ilacıdır” diyerek sizi teselli etmeye çalışacaktır fakat maalesef bu yeterli değil. İyi haber şu ki, ayrılık acısı çeken kişilerin kısa sürede eski sevgilisini unutup, hayatına kaldığı yerden devam etmesini sağlayacak ve bu dönemi en az zararla atlatmasına yardımcı olacak bazı yollar var.

Özellikle uzun soluklu ilişkilerini bitiren bireyler kısa süre içinde ayrılık acısı çekmeye başlar ve eski sevgilisini nasıl unutacağı konusunu araştırmaya başlar. Bazıları ise ”zamanın her şeyin ilacı” olduğunu düşünerek çaresizce bekler. Zamanla unutulmayan ya da üzeri küllenmeyen acı elbetteki yoktur ancak burada önemli olan şey, ayrılığın ilk dönemlerini minimum zararla atlatmaktır. Bu bağlamda, geçmişe sünger çekip eski sevgiliyi unutmak en doğrusu olacaktır. Fakat çoğu insan bunu nasıl yapacağını bilmez. Bu bilgi eksikliğini gidermek amacıyla, ayrılık acısını atlatmak ve eski sevgiliyi unutmak konusunda faydalı önerileri listeledik.

Yas dönemi için kendinize zaman verin : İnsan beyni, ayrılık ile acıları ilişkilendirmeye meyillidir. Bu da demek oluyor ki ayrılık sürecinde acı çekmeniz oldukça doğal. Evli çiftler için bir eşten boşanmak, ailenin yakın bir üyesini kaybetmekten daha fazla strese neden olabilir. Bir anlamda, bir şey ölüyor : Birlikte yaşadığınız ilişkinin bağı ve geleceği. Bu yüzden yas dönemi için kendinize zaman vermeniz en iyisi olacaktır. Bu dönemin sonunda her şeyin sona erdiğini kabullenerek hayata kaldığınız yerden devam etmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

Geçmişi yüceltmeyin : Şunu kabul etmenizde fayda var; ilişkiniz mükemmel değildi! Buna rağmen ayrılık sürecine giren insanlar, ilişkilerinin en romantik ve güzel anlarını zihinlerinde canlandırarak bu şekilde hatırlamaya çalışır. Eğer eski sevgilinizi unutmak ve ayrılık acısını hafifletmek istiyorsanız geçmişi yüceltmeyi bırakın!

İlişkinizin bitmesine neden olan olumsuzlukların bir listesini çıkarın. Unutmak istediğiniz eski sevgilinizin kusurlarını ve saçma tavırlarını düşünün. Bu listeyi her gördüğünüzde aslında ayrılığın bir kayıp değil tam aksine sizin için bir kazanç olduğunu anlayacak ve geçmişe kolaylıkla sünger çekebileceksiniz.

‘Arkadaş kalabiliriz’ safsatasını aklınızdan silin : İlişkinizi bitirme sürecinde bu teklifi siz ya da eski sevgiliniz yapabilir. Fakat, gerçek şu ki, ayrıldıktan sonra arkadaş olunmaz/olunamaz. En azından ayrıldıktan sonraki ilk süreçte. Kalp hala ağrıyorken eski sevgiliyle arkadaşlık bağı kurmak sadece daha fazla acı, sıkıntı ve muhtemelen daha kötü bir ayrılık deneyimine yol açacaktır. Kesinlikle birbirinize düşman olmayın ancak ‘can ciğer kuzu sarması’ olmanıza da hiç gerek yok. İlk dönemde biraz mesafe koymanız en iyisidir.

Eski sevgilinizle iletişim kurmayın : Eski sevgilinizi unutmak istiyorsanız, ”Gözden ırak olan gönülden de ırak olur” atasözünü hatırlayın. Ayrılık sürecinde irtibata geçmeyin ve hiçbir şekilde iletişim kurmayın. Onunla mesajlaşmayı, telefonda konuşmayı, e-posta alışverişini ve sosyal medyada iletişim kurmayı unutun.

Bunu başarmak için biraz güçlü ve kararlı olmanız gerekecek. Sizin böyle bir isteğiniz yoksa bile eski sevgiliniz bu iletişim yollarından en az birini deneyebilir. Bu olduğunda tepkinizi koymalı ve en azından bir süreliğine görüşmemeniz gerektiğini uygun bir dille kendisine söyleyin.

Eski sevgilinizin yakınlarıyla aranıza mesafe koyun : İlişkiniz boyunca, sevgilinizin yakın arkadaşları veya aile bireyleriyle çok zaman geçirmiş olmanız muhtemeldir. Ancak ayrıldıktan sonra, artık onlarla zaman geçirmemek ve iletişim kurmamak iyi bir fikirdir. Aksi halde, eski sevgiliniz aklınızdan çıkmayacak ve sürekli onu hatırlamanıza neden olacaklardır. Bu da eski sevgilinizi unutma sürecinde size olumsuz yansır. Bu yüzden, en azından ayrılığın ilk döneminde eski sevgilinizin yakınlarıyla aranıza mesafe koymanız yerinde bir karar olacaktır.

Eski sevgilinizi hatırlatacak şeylerden uzak durun : Bu dönemde eski sevgilinizi size hatırlatacak ne varsa uzak durmanız faydanıza olacaktır. Eğer onu unutmak istiyorsanız, dijital ortamdaki romantik yazışmalarınızı ve e-postaları silin. Hatta cep telefonunuzdaki fotoğrafları bile silerek, onu hayatınızdan tamamiyle çıkardığınızı beyninize yerleştirin. Onu unutmak istiyorsunuz hatırlamak değil!

Hobilerinize zaman ayırın : Ayrılık dönemi zorlu bir süreç olsa da geçicidir ancak bu evrede eski hatıraları zihninizde canlandırmanız daha fazla acı çekmenize neden olur. Bu yüzden biraz kafa dağıtıcı uğraşlarla zaman geçirmek iyi bir fikirdir. Uzun süredir yapmak istediğiniz ancak başlamak için bir türlü fırsat bulamadığınız bir hobi düşünceniz varsa başlamanın şimdi tam zamanı. Bu dönemdeki boş vakitlerinizde spor yapabilir, herhangi bir enstrümanı çalmayı öğrenebilir, kitap okuyabilir, bahçenizle uğraşabilir ya da farklı hobilerle zaman geçirebilirsiniz.

Bu yazımızda ayrılık acısı nasıl hafifler? Konusunu işleyerek eski sevgiliyi unutma yollarına değindik.  Umarız herkes için faydalı bilgiler içeren bir makale olmuştur. İlişkilerinizde ve hayatınızda doğru kararlar vermeniz dileğiyle. Hoşça ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ