MorTilki.Com

Lahana Gibi Kat Kat Giyinmenin Bile Kar Etmediği Dünyanın En Soğuk 10 Yeri

Lahana Gibi Kat Kat Giyinmenin Bile Kar Etmediği Dünyanın En Soğuk 10 Yeri

Dünya değişen hava düzenleriyle karakterizedir. Ekvatorun çevresindeki ülkeler, yağmur ve uzun güneş dönemleriyle karakterize tropik iklimi yaşarlar. Ekvatora ve kutup bölgelerine uzak ülkeler ise 4 mevsim yaşar. Diğer yandan özellikle kutuplara doğru yol alırken düşük sıcaklıklar görülür.

Dünyadaki en soğuk yerleri belirlemek ve sıralamak oldukça zor bir iştir. Sıcaklığı saat kaçta ölçüyorsunuz? Belirli bir bölgede hangi noktada? Hangi sezon? Bu faktörler, en soğuk yerlerin doğru bir listesini oluşturmayı zorlaştırır. Ancak hiç kimse aşağıdaki 10 yerin acımasızca soğuk olduğunu inkar edemez. Eğer yaşadığınız şehrin soğuk olduğunu düşünüyorsanız bir de aşağıdaki lokasyonlara göz atın. Lahana gibi kat kat gyiyinmenin bile kar etmediği dünyanın en soğuk yerlerini içeren bir liste hazırladık…

Eureka, Kanada

Küçük bir araştırma üssü olan Eureka, Kanada’nın Nunavut bölgesinde bulunur ve yalnızca sekiz kişilik dönüşümlü bir nüfusa sahiptir. Her 1-2 haftada bir hava yoluyla malzeme alırlar. Eureka’nın yıllık ortalama sıcaklığı -18.8’dir.

Rogers Pass, ABD

Amerika’nın Montana eyaletindeki Rogers Pass, dünyanın en soğuk yerleri arasında. Deniz seviyesinden 5.610 m yükseklikte olan Roger Pass’da 1954 yılında yapılan ölçümde -54 derece tespit edildi.

Prospect Creek, Alaska, ABD

Prospect Creek’teki sıcaklık  çoğu zaman -10 °C’den daha sıcak olmaz. 23 Ocak 1971 tarihinde yapılan ölçümde -62,2 °C sıcaklık ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en soğuk bölge ilan edildi.

Snag, Yukon, Kanada

Snag, Alaska’nın kuzeydoğusunda, Yukon, Beaver Creek’in 25 kilometre doğusundaki küçük bir köydür. Vadi içindeki köy Kuzey Amerika’nın en soğuk noktalarından biridir. Yıllık ortalama sıcaklığı -12.2 °C’dir.

Oymyakon, Rusya

Rusya’nın Saha Cumhuriyeti’ne bağlı olan Oymyakon köyünün nüfusu 2014 sayımlarına göre 517 kişi. Dünyanın soğuk köyü olarak bilinen Oymyakon’da Ocak, Şubat ve Aralık aylarında ortalama sıcaklık -50 °C’dir. Eylül ayı sonlarında nisan ortasına kadar 0 °C’nin altında kalır. Köyde kaydedilen en düşük sıcaklık 6 Şubat 1933’te -67.7 °C’dir.

Eismitte, Grönland

Eismitte Alman dilinde ”buz merkezi” anlamına geliyor. Hiç şüphe yok ki, burası oldukça soğuk! Yıllık ortalama sıcaklık -30 °C’dir. En sıcak ay -12.2 °C ortalama sıcaklıkla Temmuz ayındadır. Bölgede ölçülen en düşük sıcaklık -64.9 °C’dir.

Verkhoyansk, Rusya

25 km kare alan üzerine kurulu Verkhoyansk, Rusya’nın Saha Cumhuriyeti’ne bağlı bir kasabadır. 2010 nüfus sayımına göre 1311 kişi nüfusu var. 8 Şubat 1892’de yapılan ölçümde -69,8 dereceyi gördü. Günümüzde ise ortalama sıcaklığı -40 derece olarak biliniyor.

Vostok, Antarktika

Dünyanın donmuş yerlerinden biri de Antarktika’daki Vostok’tur. Nisan – Ekim ayları arasında ortalama sıcaklık -65 °C’dir. Kasım ila Mart ayları arasındaki sıcak mevsimde ise ortalama sıcaklık -42 °C’dir.

Fort Selkirk, Kanada

Pelly Nehri ve Yukon Nehri’nin birleştiği yerde bulunan eski bir ticaret merkezidir. Geçmişte, önemli bir tedarik noktasıydı, ancak 1950’lerin ortalarında Klondike Karayolu’nun kullanıma açılması ve Yukon Nehri trafiğinin kullanılmaması nedeniyle terk edildi. Konumun terk edilmesine yol açan diğer bir faktör aşırı soğuk şartlardır. Buraya yalnızca, tekneyle ve uçakla ulaşılabilir. Şimdiye kadar kaydedilen en düşük sıcaklık -74 derecedir.

Kuzey Buz, Grönland

Burası Kuzey Grönland’da bulunan bir araştırma istasyonudur. Grönland’ın iç buzul kısmında yer alıyor. Deniz seviyesinden 2,341 metre (7,680 fit) yükseklikte, dünyanın en soğuk yerlerinden biridir. Kaydedilen en düşük sıcaklık -66.1 derece idi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ