MorTilki.Com

Faydadan Çok Zarar Getiren Dünyanın En Tehlikeli 10 Meyvesi

Faydadan Çok Zarar Getiren Dünyanın En Tehlikeli 10 Meyvesi

Meyveler lezzetlidir ve vücudumuz için gerekli olan besinlerin büyük bölümünü tedarik etmemizi sağlar. Bununla birlikte bazı tropik meyvelerin fazla tüketilmesi ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bazı meyveler ve çekirdekleri nörotoksin, siyanür gibi ölümcül zehirler içerir. Zararlı meyveleri öğrenmek için aşağıdaki listemize göz atın…

Kayısı Çekirdeği

Ülkemizde bolca yetişen lezzetli ve sağlık bir meyvedir kayısı. Ayrıca kayısı çekirdeğinin kanseri iyileştirmeye yardımcı olabileceği ve bağışıklık sistemini güçlendiren yüksek miktarda B17 vitamini içerdiği söylenir. Bunlarla birlikte son yapılan bilimsel çalışmalar kayısı çekirdeğinin düşünüldüğü kadar masul olmadığını ortaya koydu.

Kayısı çekirdeği laetril isminde, vücutta siyanüre dönüştürülen bir bileşik olan amigdalin içeriyor. Amigladin bağırsaklarda çözünerek siyanid (siyanür) maddesinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Sonuç olarak kayısı çekirdeğini bilinçsiz ve fazlaca tüketmek zararlıdır. Bazı kayısı türlerinin çekirdeklerini 5 adetten fazla tüketmek bile kişinin zehirlenmesine neden olabilir.

Sarı Yıldız Meyvesi & Karambola

Karambola ismiyle de bilinen sarı yıldız meyvesi, bol sulu tropik bir yaz meyvesidir. Oldukça hoş görüntüsü olan bu meyve böbrek hastalığı olanların kaçınması gereken besinlerden biridir. Böbrek hastalığı olan kişiler sarı yıldızdaki nörotoksini filtreleyemez. 100 Ml’lik küçük bir ölçeği bile böbrek hastalığı olanlar için toksik olabilir. Ayrıca bu meyvede beyin ve sinirlerde olumsuz reaksiyonlara neden olabilecek nörotoksin vardır. En çok bilinen zehirlenme belirtileri hıçkırık, zihin bulanıklığı ve kusmadır.

Ackee Meyvesi & Ake

Ackee ya da ake ismiyle bilinen bu meyve yalnızca Batı Afrika’da yetişir. Jamaika’nın ulusal meyvesi olarak bilinen ackee, yanlış tüketilmesi halinde son derece tehlikelidir. Meyve kesildikten sonra renginin kırmızıya dönmesi beklenir. Aksi halde olgunlaşmamış şekilde tüketilen ham ake meyvesi insanları komaya sokabilir ve öldürebilir.

Kara Mürver & Elderberry

Çalı boyundaki bodur ağaçlarda yetişen mürver meyvesi sıklıkla reçel ve şarap imalatında kullanılır. Ancak bu meyvenin içeriğinde sağlığa zararlı toksik olarak nitelendirilen bazı bileşenler vardır. Bitkinin yapraklarında, çekirdeklerinde ve dallarında siyanür oluşturan bir element tespit edilmiştir. Kara mürverin zehirlenme belirtileri arasında bulantı, kusma, ishal ve daha kötüsü komaya girme durumu vardır.

Manchineel & Manşinel

Karayipler, Meksika, Hindistan ve tropik Amerika’da yetişen bu ağaç ilk bakışta masumane bir bitki görüntüsüyle sizi yanıltabilir. Bu ağacın meyvesini yemek bir yana ağaca ve meyvesine dokunmak bile yasaklanmıştır. Ayrıca rekorlar kitabına dünyanın en zehirli ağacı olarak girmiştir. Karayip aborjinlerinin eski dönemlerde zehirli ok yapımı için bu meyvenin özünü kullandıkları bilinmektedir.

Jatropha

Bazı kaynaklarda Hint fıstığı ismiyle belirtilen Jatropha’nın zehirlenmelere yol açtığına dair birçok rapor edilmiş vaka vardır. Boğazda yanma ve şiddetli karın ağrısıyla başlayan belirtileri kusma ve ishal takip eder. Ağır zehirlenmelerde kardiyovasküler kollaps ve dehidratasyona neden olur.

Yew Berry & Taxus Baccata

Yew Berry, Taxus Baccuta ve yaygın porsuk isimleriyle de bilinir. Kuzey Amerika ve Avrupa’nın bazı noktalarında yetişen bu ağacın kırmızımsı meyveleri zehirli olmasa da çekirdekleri ve yaprakları insanlar için tehlikelidir. Hafif zehirlenme vakalarında bulantı, kusma, ishal, kas güçsüzlüğü, baş dönmesi ve titreme görülür. Daha ciddi zehirlenmelerde ise düzensiz kalp atışı, solunum zorluğu, kasılma, koma ve ölüme neden olabilir.

Kargabüken & Strychnine – Striknin

Kargabüken, Strychnos Nux Vomica isimli ağacın meyvesidir ve striknin isimli ölümcül zehir bu meyveden üretilir. Ana vatanı Güney Asya ve Avustralya olan bu tehlikeli meyve tarih boyunca zehir üretmek için kullanıldı. Karabüken meyvesinin çok az miktarda yenmesi bile ölüme neden olabilir. Yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve şiddetli karın ağrısı zehirlenmenin ilk belirtileridir.

Papaz Külahı & European Spindle

Bodur ağaçlarda yetişen papaz külahı oldukça güzel bir görünüme sahiptir. Özellikle kuşlar ve böcekler bu meyvenin tadını çok sever ancak insanlar için tehlikeli bileşenler içerir. Bu meyvenin ölümcül dozda zehri olmasa bile müshil etkisi olduğu bilinmektedir. İshal ve mide bulantısına neden olabilir.

Futbol Topu Meyvesi & Pangium Edule

Pangium Edule, futbol topu meyvesi ya da kısaca futbol meyvesi ismiyle de bilinir. Güneydoğu Asya’nın Mangrov bataklık bölgesinde yetişen bu ağacın meyveleri ölümcül dozda zehir içerir. Fermantasyon yöntemleriyle yenilebilir hale getirilen bu meyve siyanür içerdiğinden dalından koparılıp asla yenilmemelidir. Zehirlenme durumunda nefes darlığı ve baş dönmesiyle başlayan septomlar ölüme varan sonuçlar doğurabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ