MorTilki.Com

Yalan Nasıl Tespit Edilir? İnsanların Yalan Söylediğini Anlamanızı Sağlayacak İpuçları

Yalan Nasıl Tespit Edilir? İnsanların Yalan Söylediğini Anlamanızı Sağlayacak İpuçları

Yalan söylemek insanlık tarihi kadar eski ve yaygın. Hatta öylesine yaygın ki, bir araştırmaya göre insanlar tanıştıkları kişiyle konuşmalarının ilk 10 dakikasında 3 kez yalan söylüyor. Peki ama size yalan söylendiğinde bunu nasıl anlarsınız? Gerçek şu ki, elinizde ciddi kanıtlar yoksa birinin size yalan söylediğinden %100 emin olamazsınız ancak bazı ipuçları sayesinde kişinin yalan söyleyip söylemediğini kestirebilirsiniz. Dedektifler, sorgu yapan polisler ve hatta yargıçlar bile zaman zaman bu ipuçlarından faydalanır.

Kişinin mimikleri, ses tonu, vücut hareketleri ve verdiği cevaplar yalan söyleyip söylemediği konusunda ipucu verebilir. Bu yöntemleri öğrenmek biraz zaman ve pratik gerektirir. Ancak bu beceriye bir kez sahip olduğunuzda kime güvenmeniz ya da güvenmemeniz konusunda daha akılane kararlar alabilirsiniz.

MorTilki.Com ekibi yalan nasıl tespit edilir? sorusunu cevaplandırarak, insanların yalan söylediğini anlamanıza yardımcı olabilecek çeşitli yöntem ve ipuçlarını açıklıyor…

Cevabını bildiğiniz soruyu sorun : Uzmanlar, bir kişinin size yalan söyleyip söylemediğini kesin olarak anlamanın en basit yolunun cevabını bildiğiniz bir soruyu sormak olduğunu söylüyor. Psikolojide Volatile Conundrum olarak bilinen bu yöntem oldukça basittir ve net sonuçlar almanızı sağlar. Yalan söylediğini düşündüğünüz kişiye, cevabını bildiğiniz bir soru yöneltin. Aldığınız yanıta göre kişinin yalancı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Yüz ifadelerini gözlemleyin : Siz farkında olmasanız bile yalan söyleyen insanların yüzlerinde farklı mikro ifadeler oluşur. Bunlardan en bilineni alnın ortasına doğru kaşların yukarıya doğru çekilmesidir. Kaşların yukarıya çekilmesiyle birlikte alında kısa çizgiler meydana gelecektir.

Yalan söyleyenlerde görülen bir diğer bedensel harekette ellerini sıkça burunlarına dokundurmalarıdır. Saçlarıyla oynamaları, kravatını düzeltmeleri ve tek el ile ağızlarını kapatmaları da yalan söylediğine dair işaretlerdir. Ayrıca insanlar yalan söylediklerinde normalden daha fazla göz kırpma eğilimindedir. Tüm bu bedensel hareketleri gözlemleyin.

Ses tonuna dikkat edin : Yalan söyleyen insanlar normalden daha hızlı ya da daha yavaş konuşabilir. Ayrıca ses tonunda değişmeler yaşanabilir, sesi titreyebilir veya kekeleyebilir. Konuştuğunuz kişinin sesi herhangi bir sebep olmaksızın normalinden farklıysa bu yalan söylediğinin işareti olabilir.

Anlatılan detaylara dikkat edin : Yalan söylediğini düşündüğünüz kişi, sorduğunuz soruya vermesi gereken asıl cevabı kısaca kestirip atıyor ve o an için önemsiz olan detaylar üzerinde fazla duruyorsa bu size yalan söylendiğinin bir işareti olabilir. Çünkü yalan söyleyen kişiler, yalanlarının ortaya çıkma korkusuyla olayı kısaca geçiştirip önemsiz detayları gündem yaparak an’ı kurtarma eğilimine girerler. Anlattıkları önemsiz detaylar doğru olsa da kısa geçilen ana cevap yalandır.

Hikayeyi bir de tersten anlatmasını isteyin : Çoğu yalancı kişi, yalan söylemeden önce zihninde olayın provasını yapar. Anlatacağı uydurma senaryoyu hazırlar ve bu sayede bir çırpıda kusursuzca anlatır. Ancak insan beyni yaşamadığı olayları tersten anlatmakta zorlanır. Eğer olayı gerçekten yaşamamış ise tersten anlatırken olayların sırasını şaşıracak veya atlayacaktır.

Sinirli, agresif ve gergin olup olmadığını gözlemleyin : Dürüst insanlar gerçekleri anlatırken kendilerini savunmaya ihtiyaç duymazlar ve öfkeli değillerdir. Yalancı insanlar saldırgan, öfkeli, agresif, sinirli ve gergin bir tutum sergiler. Bunun sebebi, konu hakkında daha fazla soru sormanızı engellemek ve yalanının ortaya çıkmasından endişe ediyor olmalarıdır.

Ayrıca yalancı insanlar, sıklıkla dürüst olduklarına vurgu yaparlar (Ben hiç yalan söylemem vb.). Dürüst insanlar ise yalan söylemediklerini kanıtlamakla zaman harcamaz ve bu tür cümleleri söylemeye gerek duymazlar.

Terlemeyi kontrol edin : İnsanlar yalan söylerken normal zamanlardan daha fazla terler. Kişinin ter ölçümü, yalan makinelerinde ve yalan testlerinde kullanılan bir yalan belirleme yöntemidir. Terleme kişinin yalan söylediğinin bir işaretidir ancak her terleyen kişinin yalan söylediği düşünülmemelidir.

Size olan mesafesine dikkat edin : Yalan söyleyen ya da bir şey gizleyen insanlar size çok fazla yaklaşmak istemez. Bu kişiler sözsel olarak yakınlaşmaktan kaçındığı gibi bedensel olarakta sizden uzaklaşma eğilimine girerler. Hemen yanınıza oturmak yerine odanın uzak noktasındaki başka bir yeri tercih ederler. Çünkü biriyle bedensel olarak yakın olmak, daha fazla sözlü yakınlaşmayı gerektirir ve sözlü yakınlaşma da yalanın ortaya çıkma riskini meydana getirir.

Sessizliğinizi koruyun : Yalan söyleyen insanlar ortamın sessiz kalmasından rahatsız olur ve gerilirler. Çünkü söyledikleri yalana sizin inanmanızı ve bu konudaki tepkilerinizi öğrenmek isterler. Siz sessiz olduğunuzda geri bildirim alamadıklarından gerilir ve stresli bir hale gelirler. Çoğu yalancı insan kısa süreli sessizlik anlarını farklı konular açarak bozarlar ve sizin konuşma ve yüz ifadenizden yalanı ”yutup yutmadığınızı” anlamaya çalışır.

Önemli : Yukarıdaki verilen ipuçları ve başka kaynaklardan edineceğiniz hiç bir yöntem bir kişinin size yalan söylediğini % 100 kanıtlamaz. Çoğu zaman stresli insanlar ile yalancılar karıştırılabilir. Burada yazılan bilgiler, insan tepkilerini gözlemleyerek yalnızca durum analizi yapmanıza yardımcı olabilir. Elinizde kesin kanıtlar olmadan insanları yalancılıkla suçlamayın, hoşça ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ