MorTilki.Com

Karşınızdaki Kişiyi İkna Etmenize Yardımcı Olabilecek Psikolojik Püf Noktaları

Karşınızdaki Kişiyi İkna Etmenize Yardımcı Olabilecek Psikolojik Püf Noktaları

Tüm insanlar farklı karakterlerde kendi yolunu çizer ancak bu farklılıklara rağmen dünya üzerindeki tüm kişiler ortak ”insan doğası”nı paylaşır. Bu da demek oluyor ki, kendinizde ve başkalarında bulunan bu ortak insani duygulardan faydalanarak ikna kabiliyetinizi geliştirebilirsiniz. Karşınızdaki kişiyi ikna etmenize yardımcı olabilecek bazı psikolojik püf noktalarınızı derledik. İnsanları ikna etme yolları yazımızın devamında…

İkna Edeceğiniz Kişiye Farklı Seçimler Sunarak Seçim Yanılsaması Yaratın

Fotoğraf : Matrix / Warner Bros

Karşınızdaki kişiden herhangi bir konuda talebiniz varsa ve bu konuda onu ikna etmeye çalışıyorsanız öncelikle daha büyük çapta blöf bir istekte bulunun. İnsanlar, büyük istekleri reddettikten sonra, ilk ret konusuna nazaran sonraki istekleri daha kolay görerek kabul etme eğilimindedir. Bu sebeple, ikna etmek istediğiniz kişiye iki ayrı seçenek verin. İlk isteğinizin ”hayır” cevabı ile sonlanacağını bildiğiniz halde, asıl talebinize kıyasla daha büyük bir şey olsun. Sonrasında ise amacınız doğrultusundaki isteğinizi söyleyin.

İkna Edeceğiniz Kişiye Başrolde Olduğunu Hissettirin

İster inanın ister inanmayın, herhangi bir durumda tüm insanlar olayın kahramanının kendisi olduğunu bilmek ister. Eğer karşınızdaki bir insanı ikna etmeye çalışıyorsanız ona başrolde olduğunu hissettirip, olayın kahramanı olduğu izlenimi vermelisiniz. Peki ama bunu nasıl yapacaksınız? Tabii ki, kurduğunuz cümlelere dikkat ederek. ”Lütfen bana bir iyilik yap” ve ”Gerçekten yardımına ihtiyacım var” gibi cümleler sıradan istek cümlelerine göre çok daha etkilidir. Bu cümleler ile başlayan istekler çoğu zaman kabul görür çünkü karşınızdaki kişinin egosu devreye girerek, ondan dilek dilediğiniz hissiyatı oluşur.

İkna Edeceğiniz Kişiye Değerli Olduğunu Hissettirin

İnsanlar dünyadaki en kolay ve en önemsiz işleri yapıyor olsalar bile bulundukları konumda her zaman en kritik yerde oldukları düşüncesine sahiptir. Bu düşünce başkaları tarafından kendilerini ”değerli görülme” arzusundan kaynaklanır. Karşınızdaki bir kişinin işini daha iyi yapmasını istiyorsanız ya da daha ekstra bir talebiniz varsa, onun sayesinde, işlerin yolunda gittiğini ve yaptığı işin ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak söze başlayın. Birkaç kısa takdir cümlesinin ardından isteğinizi söyleyin.

İkna Edeceğiniz Kişiye Katılmasanız Bile ilk Etapta Karşı Çıkmayın

Fotoğraf : Bir Zamanlar Hollywood / Sony Pictures

Karışınızdaki insanlarla karşıt görüşte olabilirsiniz ve bu konu hakkında bazı talepleriniz olabilir. İsteğinizin anında ‘hayır’ cevabı ile sonlanmasını istemiyorsanız öncelikle biraz sabır göstermeniz gerekiyor. Hemfikir olmadığınız konuda ilk etapta şiddetle karşı çıkmayın ve ”Ne demek istediğini anlıyorum” gibi onay veren cümleler kurun. Ardından ”Peki ama bu kısmını hiç düşündün mü?” diyerek kendi görüşlerinize ve taleplerinize yer verin.

İkna Edeceğiniz Kişiye Farklı Zaman ve Şekillerde İsteğinizi Tekrarlayın

Fotoğraf : Bruce Almighty / Universal Pictures

”Bir adama 40 gün deli dersen deli, akıllı dersen akıllı olur” atasözünü hiç duydunuz mu bilmem ama bu sözün öylesine söylenmiş kuru bir laf kalabalığı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Aynı şeyi tekrar tekrar duyan insanlar, duydukları şeyi zamanla kendi fikirleri gibi idrak etmeye başlarlar. Dahası, bu söylenenin koşulsuz doğru olduğu kanısına varırlar. Bu sebeple ikna etmek istediğiniz veya bir konuda görüşünüzü benimsemesini istediğiniz kişiye, talebinizi farklı zamanlarda ve farklı şekillerde tekrar tekrar söyleyin.

İkna Edeceğiniz Kişiye Güven Duygusunu Aşılamak İçin Küçük Hatalarınızı Kabul Edin

Fotoğraf : Avengers / Marvel

İnsanları herhangi bir konuda ikna etmek istiyorsanız öncelikle onların size olan güvenini kazanmanız gerekir. Suçu başkalarının üzerine atmadan, yaptığınız küçük hatalarınızı kabul etmek sizi dürüst bir kişi olarak gösterecektir. (Umarım zaten dürüst birisinizdir 🙂 ) Bu tavrınız bir anlaşmazlık esnasında size avantaj sağlar. Ayrıca güvenilir olduğunuz için istekleriniz daha kolay kabul görecektir.

İkna Etmek İstediğiniz Kişiyle Göz Teması Kurun

İkna etmek istediğiniz kişiye ‘derdinizi’ anlattıktan sonra yanıt beklediğiniz o kısa zaman dilimi içinde muhakkak göz teması kurun. Bu esnada sinirli bir yüz ifadesinden kaçının. Kararlı bakışlarınız karşınızdaki insanın vereceği cevapta etkin rol oynar. Göz göze yapılan bu kararlı bakışma olumlu cevap almanıza yardımcı olur.

Bonus : Yeni Katıldığınız Bir Grupta Kişilerin Yakınlığını Anlamak İçin Espiri Patlatın

Fotoğraf : Mean Girls / Paramount Pictures

Eğer bir arkadaş grubuna yeni katıldıysanız ve kimin kim ile daha çok samimi olduğunu öğrenmek istiyorsanız bir espiri yapın veya komik bir fıkra anlatın. Daha yakın bağları olan insanlar gülerken birbirlerine bakarlar ve bu bağ arkadaşlar arasındaki bağı çözmenize yardımcı olur.

İkna, tüm dünya insanlarının üzerinde önemle durduğu bir konudur. Çünkü karşınızdaki insanı ikna edemezseniz ürün satamazsınız, ikna edemezseniz sevgilinizle evlenemezsiniz, ikna edemezseniz izin alamazsınız, ikna edemezseniz işe alınmazsınız… En güzel konularda, karşınızdaki kişiyi en güzel şekilde ikna edebilmeniz dileğiyle. Hoşça ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ