MorTilki.Com

Rekorlar Kitabına Giren Dünyanın En Yünlü Koyunu Chris Öldü

Kırkıldıktan sonra üzerinden tam 42 kilo yün çıkan Chris, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmişti. Merinos cinsi rekortmen koyunun yaşılıktan dolayı öldüğü duyuruldu.

Koyun Chris, yalnızca dünyanın en çok yünlü koyunu olarak değil en uzun süre firari olan koyunu olarakta biliniyor. Bulunduğu çiftlikten kaçan Chris, 5 yıl boyunca bulunamamıştı. 5 yıl doğada tek başına hayatta kalan koyun, bulunmasının ardından kırkılarak üzerindeki fazla yünden kurtulması sağlanmıştı.

Güney Galler eyaletindeki bir çiftlikte yaşamını sürdüren rekortman koyunun yaşlılık nedeniyle öldüğü açıklandı. Chris’in 10 yaşında olduğunun altı çizildi. Little Oak Sanctuary isimli Hayvanları Koruma Örgütü internet sitesi üzerinden bir açıklama yaparak, ”Bu tatlı, akıllı ve dost canlısı ruhu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz” denildi.

5 yıl boyunca firari olan rekortman koyun 2016 yılında yakalandığında haberlere manşet olmuş ve hayli büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştu. Postunun ağırlığı yüzünden güçlükle yürüyen hayvan tüylerinin kırkılmasının ardından üzerinden 42 kilo yün çıkmış ve Guinness Rekorlar Kitabı‘na girmeye hak kazanmıştı.

Rekortmen koyun son olarak, Kraliyet Hayvanlara Karşı Zulmü Önleme Kurumu (RSPCA) tarafından koruma altına alınarak kesilmesi yasaklanmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ