MorTilki.Com

Kopya ile Akılalmaz Mücadele : Öğrenciler Kafalarında Karton Kutu ile Sınava Girdi

Hindistan’ın Karnataka eyaletindeki bir kolejde öğrencilerin kopya çekmesini önlemek amacıyla akılalmaz bir yönteme başvuruldu. Okul yönetimi, öğrencilen kafasına karton kutu geçirerek sınava aldı. Kafalarındaki karton kutularla imtihanı tamamlayan öğrencilerin görüntüleri dünya genelinde tepki çekti.

Eğitim kurumları sınavlarda kopya çekilmesini önlemek amacıyla bazı yöntemlere başvuruyor. Sınava giren öğrencilerin üzerinde telefon, çağrı cihazı ve hatta anahtar, para gibi nesnelerin bulunmasına izin verilmiyor. Kopya ile mücadele konusunda alınan bu önlemleri hayli abartan okul yönetimleri de yok değil. Hindistan’a bağlı Karnataka eyaletinde bulunan bir kolej bunun en bariz örneğini oluşturuyor.

Dünya genelinde tepki çeken olayda, sınavda kopya çekilmesini önlemek maksadıyla öğrencilerin kafasına bir karton kutu geçiriliyor. Kutuların üzerine, öğrencinin yalnızca soruları görebileceği kadar küçük bir delik açılıyor. Soruları bu şekilde çözen öğrencilerin hiçbir şekilde kafalarındaki kutuları çıkarmalarına müsaade edilmiyor.

Okul yönetimi tarafından uygulanan bu akılalmaz kopya ile mücadele yöntemi cep telefonu kamerasıyla görüntülenerek sosyal medyada paylaşıldı. Görüntülerin hızla yayılmasının ardından açıklama yapan okul yönetimi, ”bunun yalnızca bir deney olduğu ve öğrencilerin bu deneyde yer almayı gönüllü olarak kabul ettiklerini” iddia etti.

Karnataka Eyalet Yönetimi ise olayın duyulmasının ardından okul yöneticileri hakkında soruşturma başlattı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ