MorTilki.Com

Ahtapotlar Rüya Görür mü? Bilim İnsanları Ahtapotların Uyku Alışkanlıklarını Tartışıyor

Bilim dünyasındaki son tartışma ahtapotlar üzerine. Dünyanın en zeki hayvanlarından biri olan ahtapotların rüya gördüğünü iddia eden bilim insanları, akvaryumda besledikleri Heidi isimli ahtapotun görüntülerini tartışıyor.

Ahtapotlar dünyanın en zeki hayvanları listesinde üst sıralarda yer alıyor. 8 bacaklı bu canlıların rüya gördüğü ve hatta hayal kurabildiğini iddia eden bazı bilim insanları var. Alaska Pacific University ahtapot araştırmacısı David Scheen, konuyu derinlemesine incelemek için evindeki akvaryumda bir ahtapot besliyor.

Bilim insanı David Scheen, evinde beslediği Heidi ismindeki ahtapotun görüntülerini sürekli kayıt altına alıyor. Ahtapotun uyku esnasında uğradığı renk değişimlerinden dolayı onun rüya gördüğünü iddia ediyor.

Bir akvaryumun içinde yaşamını sürdüren Heidi, uyku esnasında ise inanılmaz şekilde renk değişimine uğruyor. Normal şartlarda hiçbir hayvanın uykudayken böyle renk değiştirmeyeceğinin altını çizen David, Heidi’nin rüya gördüğünden emin. Hatta onun hayal kurabildiğini bile iddia ediyor.

Ahtapotların genellikle yengeç avladığı esnada, kamufle olmak için böyle bir renk değişimi yaşadığını dile getiren David Scheen, Heidi isimli ahtapotun rüyasında yengeç avladığını çektiği videoda açıklıyor.

Bu konuda David ile aynı fikirde olmayan bilim insanları da yok değil. Cambridge Üniversitesi psikoloğu Nicola Clayton, Heidi’nin uyku düzenini inceleyip sonrasında bir açıklama yaptı. ”Önünüzde bazı kanıtlarınız var ancak ahtapotun bu davranışına neyin neden olduğunu anlamak için daha fazlasına ihtiyacınız var” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ