MorTilki.Com

2020 Yılında Hizmete Girmesi Beklenen “Uçan Elektrikli Taksi” Fransa’da Test Edildi

Otomobil teknolojisi gelişimini her geçen gün bir adım daha ileri taşıyor. Fransız bir şirketin tasarladığı “Uçan Elektrikli Taksi” projesinin deneme sürüşleri Seine Nehri üzerinde gerçekleştirildi. Suyun üzerinde ilginç bir şekilde yol alan araç sayesinde, trafik yoğunluğu ve egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Sea Bubble” ismi verilen araç, Fransa’nın Seine Nehrinde yapılan test sürüşünde olumlu not almayı başardı. Araç, Paris şehri ile özdeşleşen Eiffel Kulesi ile Notre Dame Katedrali arasındaki mesafeyi birkaç dakikada tamamlayarak izleyenleri şaşırttı. 

Suyun üzerinde adete uçarak giden araç, saatte 30 km hıza ulaşabiliyor ve tamamen sessiz bir elektrikli motordan güç alıyor. Aynı zamanda suyun üzerinde bir dalgalanma oluşturmuyor ve sıfır emisyon salınımına sahip.

2020’de Hizmete Girmesi Bekleniyor

Şirketin CEO’su Anders Bringdal, “Bubble taksilerinin 2020’nin ilk üç ayında hizmete girmesini bekliyoruz” açıklamasında bulunurken, Saint-Tropez, Miami ve Cenevre gibi yerlerden de davetler aldıklarını söyledi.

Projenin ilk üretilen prototipi 2017 yılında aynı bölgede, Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun da katılımı ile denenmişti. Yetkililer “Uçan Taksi” projesinin geliştirilmesi için her türlü imkan ve desteği sağlayacaklarını belirtmişti.

Paris’te elektrikli araçların kullanımın yaygın hale gelmesi için ilgili kurumlar yeni düzenlemeler yapmakta. 2030 yılında şehirde tamamen elektrikli araçların kullanılabilir olması için şimdiden bazı kısıtlamalar getirilecek.

Proje ile detaylı bilgi ve görüntülerin yer aldığı diğer videoyu izleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ