MorTilki.Com

1912 Yılında Batan ve 1600 Kişiye Mezar Olan Titanic Gemisinin Son Hali

Bundan tam 107 yıl evvel, 14 Nisan 1912 tarihinde 2123 yolcusu ile çıktığı yolculukta batan Titanic gemisinin son hali görenleri bir hayli şaşırtıyor. Okyanusun 3,8 km derinliğinde bulunan Titanic enkazı, gün geçtikçe parçalanmaya devam ediyor.

Trajik bir şekilde batan gemi Atlantik Okyanusu‘nun derinliklerinde bulunuyor. Yıllar sonra yeniden bir keşif turu düzenleyen araştırmacılar, enkazın her geçen yıl parçalara ayrıldığını gözlemledi.

Titanic’in 3 boyutlu modellerini hazırlamak amacı ile enkaza ulaşan uzman dalgıçlar, modellemelerde kullanmak için farklı açılardan çekilen birçok görüntü çektiler.

Özel denizaltı araçlarıyla günümüz teknolojisini kullanarak çekilen fotoğraflar, en son 1996 tarihinde çekilmiş görüntüler ile karşılaştırıldı.

Elde edilen görüntüler sonucu, 14 yıllık aranın ardından Titanic enkazının parçalanmaya başladığı ve gemide bulunan malzemelerin denize yayıldığı gözlemlendi.

Bu parçalanmanın nedeninin, tuzlu deniz suyu ve metali çürüten bakterilerden kaynaklandığı belirtildi.

1996’da çekilen fotoğrafta, kaptan dairesinin olduğu yerde bulunan malzemelerin yeni çekilen görüntülerde kaybolduğu görülmekte.

Gemi batmaya başlamadan önce filikalara öncelikle kadın ve çocuk yolcular bindirildiğinden dolayı, kazada ölenlerin %80’i erkeklerdi.

Titanic’te birinci mevkide seyahat eden yolculardan %60’tan fazlası canını kurtarmayı başarmıştı. Bunun nedeni de, bu bölümde bulunan yolcular tüm uyarılı kolaylıkla duyabiliyor ve filikalara ulaşılması daha kolay olan kısımda yolculuk etmekteydiler.

İkinci mevkide bulunan yolcuların %36’lık bölümü hayatta kalmayı başarırken, üçüncü mevkideki yolculardan sadece %24’lik bir kısmı boğulmaktan kurtulabilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ