MorTilki.Com

Vezüv Yanardağının Patlaması Sonucu Kül Olan Pompeii Şehrinin Son Anlarını Gösteren Animasyon

24 Ağustos 79 tarihinde İtalya’nın Pompeii şehrindeki Vezüv Yanardağının patlaması ile şehirde bulunan her şey kül ve taş haline gelmişti. Meydana gelen bu olay, uzun süren çalışmalar sonucunda bir animasyon videosu haline getirildi. Pompeii şehrinin son 48 saatini konu alan animasyon oldukça ilgi çekiyor.

Felaketin yaşandığı Pompeii şehri 1599 yılında keşfedildi. Keşfedildiği günden bu güne kadar oldukça ilgi çekmiştir ve ilginç hikayelere sahiptir. O dönemde bulunan tarihi bulgular, antik Roma dönemi ile birçok bilgi edinmesine ışık tutmuştur.

Napoli şehrinde küller altında bulunan Pompeii Antik Kenti koruma altındadır. Patlama döneminden kalan Pompeii şehrine ait bina sütunları, patlamadan etkilenerek taşlaşan insan kalıntıları gibi bulgular bölgede bulunan arkeoloji müzelerinde sergilenmekte ve ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Patlamanın meydana geldiği gün, o bölgenin yakınlarında bulunan bir donanmada görevli Pliny isimli bir askerin arkadaşına yazdığı mektupta o anlar şu şekilde anlatılıyor;

“Kadınların çığlıklarını, çocukların ağlamalarını, adamların bağırmalarını duyabilirdin. Bazısı ebeveynlerini çağırıyor; kimisi çocuklarını, eşlerini çağırıyor ve seslerinden onları tanımaya çalışıyordu. İnsanlar, kendilerinin ve akrabalarının kaderine ağlıyor ve bazıları da ölüm vahşeti içinde dua ediyorlardı. Birçok insan, ‘tanrıların yardımı’ için yalvarıyordu fakat çok daha fazlası, ‘tanrıların hiçbirinin kalmadığını’ ve Dünya’nın sonunun olmayan bir karanlığa gömüldüğünü düşünüyordu.”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ