MorTilki.Com

Netflix, Puhutv ve BluTV Gibi Online Platformlar Artık RTÜK Denetimi Altında

Netflix, Puhutv ve BluTV Gibi Online Platformlar Artık RTÜK Denetimi Altında

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun online streaming platformlarını denetimi altına alacağı geçtiğimiz yıldan beri konuşuluyordu. 1 Ağustos 2019 itibariyle karar resmi gazetede yayımladı. Dijital platformlar artık RTÜK denetimi altında olacak.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) internet üzerinden yayım yapan online platformlarıda denetimi altına alacağı geçen yıldan beri konuşuluyordu. 1 Ağustos Perşembe tarihinde resmi gazetede kararın yayımlanmasıyla birlikte, online streaming platformları artık denetime tabii tutulacak.

Netflix, Puhutv ve BluTV RTÜK Denetimine Girdi

Resmi gazetede kararın yayımlanmasıyla birlikte Netflix, Puhutv ve BluTV gibi online platformlar resmen denetim altına girmiş oldu. Amaç, kapsam, dayanak ve tanımlar başlıkları altında yayımlanan 4 Maddelik kararda, online platformların Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından denetleneceği, internet üzerinden yapılan tüm yayınların erişimine müdahale etme, kısıtlama getirme ve yayın içeriklerini düzenleme haklarına RTÜK‘ün sahip olduğu yazıyor.

Bu tarihten itibaren online platform aracılığıyla yayın yapmak isteyenlerin RTÜK’ten ‘yayın iletim yetkisi’ alması gerekecek. Bu bağlamda, karardan yalnızca Netflix, Puhutv ve BluTV etkileneyecek, yeni açılacak olan Apple+ ve Disney+‘da karara tabii olmak zorunda kalacak.

Netflix Açıklama Yaptı

Online platformların RTÜK denetimi altına girmesiyle birlikte gözler ilk olarak Netflix’e çevrilmişti. Yapılan açıklamada, ”İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip etmekteyiz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmasını sağlamaya devam etmek istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ