MorTilki.Com

Türkiye’nin En Çok Kullanılan Mobil Uygulamaları Belli Oldu

Türkiye’nin En Çok Kullanılan Mobil Uygulamaları Belli Oldu

Son yıllarda kullanımı oldukça artan akıllı cep telefonlarına yüklenilebilen birçok uygulama, hayatın birçok alanında kolaylıklar sağlayabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de en çok rağbet gören ilk 10 uygulama listesinde mesajlaşma ve sosyal ağ uygulamaları bulunurken, 2019 yılında bu listede bazı faydalı uygulamaların da yer aldığı görülüyor. İşte ülkemizde en çok kullanılan uygulamaların listesi.

Teknoloji ve mobil alanda araştırmalar yapan Gemius isimli firma, yaptığı araştırmalar sonucu Türkiye’de en çok kullanılan mobil uygulamaları belirledi. Listenin ilk sırasında popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp bulunuyor.

Şirketin yaptığı araştırmalara göre, Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcı sayısında son 4 yılda büyük bir artış olduğu görülüyor.

  • 2016 yılı 40,5 milyon,
  • 2017 yılı 52,3 milyon,
  • 2018 yılı 56,9 milyon,
  • 2019 yılı ise 60,3 milyon.

Her geçen yıl artan mobil kullanıcı sayısı, akıllı telefonlarda kullanılan uygulamaların artışını da doğrudan etkiliyor.

Araştırmalar sonucu elde edilen verilerde bazı önemli detaylar bulunuyor. Akıllı telefonlarının en fazla kullanıldığı 25-44 yaş grubu, %44’lük bir oranla listenin ilk sırasında bulunuyor. Toplam kullanıcıların %47’lik kısmı kadınlardan oluşurken, %53’lük kısmını ise erkekler oluşturuyor.

En çok kullanılan uygulama listesinin zirvesinde bulunan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, %87’lik bir uygulama erişim oranıyla dikkat çekiyor. Hemen hemen her akıllı telefonda yüklü olan bu uygulama, aylık 44 milyon kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Listenin ikinci sırasında bulunan YouTube uygulamasının, geride bıraktığımız dönemlerde adil kullanım kotasının kaldırılmasıyla daha popüler bir hale geldiği görülüyor. Bu video uygulamasının aylık mobil kullanıcı sayısı 43 milyon 327 bin 399. Mobil kullanıcıların YouTube’de geçirdiği ortalama süre ise 42 dakika.

Kullanıcıların birçok farklı işlemi kısa sürede gerçekleştirebildiği e-Devlet uygulamasının kullanım oranının arttığı görülmekte. Bu uygulama aylık 13 milyon mobil kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor. Hastanelerden randevu almak için yaygın şekilde kullanılan Merkezi Hekim Randevu Sistemi mobil uygulaması ise, aylık 4,5 milyon kişi tarafından kullanılıyor.

İşte ülkemizde en çok kullanılan 20 mobil uygulamanın listesi…

1 – WhatsApp
2 – YouTube
3- Facebook
4 – Instagram
5 – Google Haritalar
6 – Facebook Messenger
7 – E-Devlet
8 – Sahibinden
9 – Twitter
10 – Letgo
11 – Garanti Bankası
12 – LinkedIn
13 – TikTok
14 – Yapı Kredi Bankası
15 – İş Bankası
16 – Yandex Navigasyon
17 – n11
18 – Trendyol
19 – Ziraat Bankası
20 – Bip

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ