MorTilki.Com

Çinli Telekomünikasyon Devi Huawei 5G’de Hız Rekorunu Kırdı

Çinli Telekomünikasyon Devi Huawei 5G’de Hız Rekorunu Kırdı

‘Ulusal Güvenlik Riski’ gerekçesiyle Amerika tarafından kara listeye alınan Çinli telekomünikasyon devi Huawei, çalışmalarına tam gaz devam ediyor. İsviçreli telekom markası Sunrise ile iş birliği içinde olan Huawei, 5G indirme hızında kırılması güç yeni bir rekora imza attı.

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Amerika Başkanı Trump, Huawei Technologies Co. Ltd. şirketini direkt olarak hedef almış ve ‘Ulusal Güvenlik Riski’ gerekçesiyle kara listeye dahil edilmişti. Sonrasında ise Amerikalı şirketlerin Huawei ile çalışmasını yasaklamıştı.

Amerika’nın hedef aldığı Çin merkezli Huawei ise yeni çıkardığı Mate 30 ve Mate 30 Pro model telefonlarında YouTube, Chrome ve GMail gibi Google uygulamalarına yer vermemişti. Amerika ve Çin arasındaki teknoloji savaşları sürerken, Huawei’nin İsviçreli telekom şirketi Sunrise ile olan yakınlaşması dikkat çekti.

İki telekomünikasyon devinin ortaklığında yürütülen 5G çalışmalarında artık sona gelindi. 2 Gbps olan eski indirme hızını 3.67 Gbps’e yükselterek neredeyse iki kat hız artımı yaptı. Sunrise’nin Huawei ile yaptığı bu ortaklık ve çalışmalar sayesinde kısa zamanda 262 İsveç yerleşim merkezinde 5G teknolojisi kullanılarak bu yüksek hızdan faydalanılacak.

Huawei Technologies Co. Ltd. tarafından yapılan açıklamada, MU-MIMO teknolojisi sayesinde 5G kapasitesini ek güç harcamadan ve ek spektruma ihtiyaç duymadan arttırdıklarının altı çizildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ