MorTilki.Com

Amerika’nın Kara Listeye Aldığı Huawei, Google Uygulamalarına Yer Vermeyecek

Amerika’nın Kara Listeye Aldığı Huawei, Google Uygulamalarına Yer Vermeyecek

”Ulusal güvenlik riski” oluşturduğu iddiasıyla Amerika tarafından kara listeye alınan Huawei yeni bir karar aldı. Çin merkezli telekomünikasyon devi Huawei yeni telefonlarında Google uygulamalarına yer vermeyecek.

Bilindiği üzere Amerika ”ulusal güvenlik riski” oluşturduğu gerekçesiyle Huawei’yi kara listeye almıştı. Sonrasında ise Google, ABD kararlarına uyacağını belirtmişti. Genel bazda Çin ile Amerika arasında süren ticaret savaşının hamlelerinden biri olan ”kara liste”nin, mikro ölçekteki sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Buna göre, Huawei yeni çıkardığı akıllı telefon modellerinde YouTube, Chrome ve GMail gibi Google uygulamalarına yer vermeyecek.

Huawei, Almanya’nın Münih şehrinde yaptığı basın toplantısında Mate 30 ve Mate 30 Pro model telefonların tanıtımını yaptı. Yeni telefonlarda android işletim sisteminin olduğu görüldü ancak YouTube, Chrome gibi Google Play hizmetlerinin olmaması dikkat çekti.

Bilindiği gibi Amerika Başkan’ı Trump, Huawei Technologies Co. Ltd. şirketini direkt olarak hedef almış ve Amerikalı şirketlerin Huawei ile çalışmasını yasaklamıştı. Huawei’nin yaptığı son hamle, Amerika ve Çin arasında gelişen ticaret savaşının sonuçları olarak değerlendiriliyor.

Huawei’nin kurucu ismi Ren Zhengfei ise Amerika’nın aldığı kararların şirketlerini etkilemeyeceğini açıklamıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ