MorTilki.Com

Huawei Yetkilileri ABD Yaptırımı Sonrası Ortaya Çıkan Zararı Açıkladı

Huawei Yetkilileri ABD Yaptırımı Sonrası Ortaya Çıkan Zararı Açıkladı

Son yıllarda mobil sektörde yakaladığı başarı sonrası ABD tarafından uygulanan yaptırımlarla gündeme gelen Huawei, bu yaptırımlar nedeniyle karşılaştığı zararı açıkladı.

Huawei, önümüzdeki günlerde çıkması planlanan kendi işletim sistemi ve Mate 30 serisi modelleri ile adından sıkça söz ettirmeyi başarıyor. Şirket yetkilileri tarafından yapılan son açıklamada, elde edilen gelirin geçtiğimiz yıl ile karşılaştırıldığı zaman %23 oranında bir artış gözlemlendiği ve 118 milyon cep telefonu satışının yapıldığı bilgisi verildi.

Huawei ile ABD arasında çıkan kriz sonrası, yola kendi hazırladıkları işletim sistemi ile devam edecekleri belirtilse de, markanın artık başarılı olamayacağı tahmin edilmekteydi. Aradan geçen üç aylık süre sonrası elde edilen başarı, krizin firmayı çok ciddi etkilemediğini gözler önüne serdi.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkan Vekili Eric Xu, merak edilen bu konu hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Huawei’ye ait bir işlemcinin tanıtımı sonrası mikrofonlara konuşan Xu, Amerika tarafından uygulanan bu ambargonun Huawei’nin gelişmesinde önemli rol oynadığını belirtti.

Açıklamalarına devam eden Xu, markalarına ait cep telefonlarındaki satış kaybının tahmin edildiği kadar yüksek olmadığını söyleyerek, gelirlerde 10 milyar dolarlık bir düşüş beklediklerini dile getirdi.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın Huawei’ye tanıdığı 90 günlük süre geçtiğimiz günlerde sona ermişti. Bakanlık markaya verdikleri sürenin 90 gün daha uzatıldığını açıkladı.

İki ülke arasında yaşanan bu ticari marka krizinin, verilen 90 günlük süre sona ermeden çözüme kavuşacağı tahmin edilmekte. Fakat her geçen gün ABD yetkilileri tarafından yapılan kafa karıştıran açıklamalardan dolayı her an her şey değişebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ