MorTilki.Com

Sanal Gerçeklik : Virtual Reality Nedir?

Sanal Gerçeklik : Virtual Reality Nedir?

Gelişen teknoloji sayesinde gerçek ortamların yansımasını bilgisayar simülasyonlarında oldukça gerçekçi olarak görmeye başladık. Son günlerde ismini sıkça duyduğumuz sanal gerçeklik ya da diğer adıyla Virtual Reality nedir? Hep birlikte inceleyelim…

Sanal gerçeklikte görülen ve hissedilen herşey bilgisayar ortamlarında hazırlanmış üç boyutlu bir dünyadır. Sanal gerçeklik deneyimi kask ya da gözlük kullanılarak yaşanabilir. Sanal gerçeklik ya da diğer adıyla Virtual Reality (VR) yalnızca görme duyusuna değil diğer duyu organlarınada hitap eder. Örneğin 3D ve üzeri simülasyonlarda gerçekçiliğin artırılması için, su ve hava püskürtülebilir.

Bazı sanal gerçeklik simülasyonları o kadar gerçekçidir ki ilk kez izleyen insanlar büyük panik ve heyecan dolu anlar yaşayabilir. Örnek olması için aşağıdaki videoda ilk kez VR simülasyonunu izleyen Yemenli bir gencin  görüntülerini izleyebilirsiniz.

Kask ya da gözlük kullanılarak yaşanılan bu çok boyutlu VR deneyiminde insanlar kendilerini bilgisayar teknolojisiyle yaratılmış ortamlarda hisseder ve bir anlamda normal hayattan izole olurlar.

Sanal gerçeklik teknolojisi başta eğlence sektörü olmak üzere, gözlem ve eğitim alanlarında kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ