MorTilki.Com

Instagram Müzik Özelliği Türkiye’de Hizmete Sunuldu! Hikayelere Müzik Ekleme Nasıl Yapılır?

Instagram Müzik Özelliği Türkiye’de Hizmete Sunuldu! Hikayelere Müzik Ekleme Nasıl Yapılır?

Popülaritesi her geçen gün yükselen sosyal medya uygulamalarından Instagram, 2018 yılından bu yana çoğu ülkede kullanımda olan müzik özelliğinin Türkiye’de kullanıma açıldığını duyurdu. Instagram kullanıcıları, 40 milyona yakın şarkıyı barındıran arşivden seçtikleri parçaları yayınladıkları hikayelerde kullanabilecekler.

Kullanıcı sayısı ülkemizde her geçen gün artan Instagram, sunduğunu yeni özelliklerle kullanıcılarının uygulamada daha fazla vakit geçirmesini amaçlıyor. 2012 yılında gerçekleşen 1 milyar dolarlık satın alma operasyonu ile Facebook çatısı altına yerleşen Instagram, Türkiye’deki üyelerinin merakla beklediği müzik ekleme özelliğini duyurdu.

Söz konusu yeni özellik, uygulamayı kullananların 40 milyonluk müzik kütüphanesinden seçtikleri şarkıyı hikaye bölümünde kullanabilmesine imkan sunuyor. Kullanıcılar, seçtikleri şarkıların yanı sıra müziğe uygun animasyonlar, şarkı sözleri ve değiştirilebilen yazı stilleri ile paylaştıkları hikayeleri daha eğlenceli hale getirebilecek. Seçilen şarkının süresi de yayınlama işleminden önce isteğe göre belirlenebiliyor.

Facebook kullanıcılarının da faydalanabileceği bu özelliğe, profil sayfasındaki gönderi bölümün hemen altındaki müzik kısmından ulaşılabiliyor. Uygulamayı kullananlar, listede sunulan popüler içeriklerden biriyle veya arama kısmından seçtikleri şarkılarla takipçileri ile etkileşim kurabilecekler. Kullanıcı, arkadaşının hikaye bölümünde paylaştığı bir gönderiye seçtiği müzikle yanıt verebilecek.

Instagram Hikaye Bölümüne Müzik Nasıl Eklenir?

Yurt dışındaki birçok Instagram üyesinin uzun süredir kullandığı bu özellik, uygulama geliştiricisi ve şarkıların hak sahipleri arasındaki telif hakkı anlaşmazlığı nedeniyle Türkiye’de kullanılamıyordu. Geride bıraktığımız gün yapılan görüşmelerle bazı hak sahipleri ile anlaşma sağlandı ve Instagram Müzik özelliği artık ülkemizde kullanılabiliyor. Listede şimdilik sınırlı sayıda Türkçe içerik bulunduğunu hatırlatmakta fayda var. Instagram yetkilileri, hikayelerde kullanılabilecek Türkçe müzik arşivinin ilerleyen günlerde daha kapsamlı bir hale geleceğini belirtti.

1 – Uygulamanın Hikayeler bölümüne gidin.

2 – Alt kısımda bulunan kamera özelliğiyle bir video veya fotoğraf çekin. (Önceden çekmiş olduğunuz bir görüntüyü paylaşmak için galeri sekmesinden seçim yapın)

3 – Hikayenizde yayınlanacak görüntüyü seçtikten sonra yukarıda bulunan çıkartma simgesine tıklayın.

4 – Karşınıza gelen seçeneklerden müzik yazan yeri seçin.

5 – Burada size önerilen müziklerden birini seçebilir veya göz at seçeneğinden şarkı araması yaparak istediğiniz parçaya ulaşabilirsiniz.

6 – Hikayede paylaşmak istediğiniz şarkıyı seçtikten sonra saniye aralığı, söz ve etiket tarzını da seçebilirsiniz.

7 – Son olarak sağ üst köşedeki bitti yazan yere dokunun ve oluşturduğunuz müzikli içeriği Instagram hikayenizde takipçilerinizle paylaşın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ