MorTilki.Com

Microsoft, Windows 10’un Yeni Başlat Menüsü Görüntüsünü Paylaştı

Microsoft, Windows 10’un Yeni Başlat Menüsü Görüntüsünü Paylaştı

Kullanmakta olduğumuz çoğu bilgisayarda Microsoft’un işletim sistemleri kullanılıyor. İlk olarak 2015 yılında kullanıma sunulan Windows 10, aradan 5 yıl geçmesine rağmen neredeyse aynı tasarıma sahip. Microsoft tasarım ekibi, yayınlanacak yeni güncelleme ile başlat menüsünde bazı değişimler olacağını duyurdu.

Daha çok güvenlik konusundaki güncellemelere öncelik veren Microsoft, geçtiğimiz günlerde Windows 10’un kullanıcı arayüzü ve başlat menüsünde bazı değişikler yapılacağını açıklamıştı. Şirketin resmi Twitter hesabında paylaşılan bir video, menünün yeni tasarımı hakkında önemli ipuçları veriyor.

Bir süredir üzerinde çalışılan yeni tasarım, önümüzdeki aylarda yayınlanacak Windows 10 güncellemesi ile bütün kullanıcılara sunulacak. Paylaşılan tanıtım görselinde, yeni başlat menüsünde bulunan uygulama listelerinin daha geniş bir görünüme büründüğü ve alt kısımda bulunan kare kutucukların kullanımdan kaldırıldığı görülüyor.

Windows 10, bu yeni güncellemeyle birlikte daha modern görünen bir başlat menüsüne sahip olacak. Sol alanda bulunan uygulama / ayarlar bölümü ile hava durumu ve fotoğrafların olduğu alanlarda bir değişim görünmüyor. Yeni başlat menüsü, değişen tasarımın yanı sıra kullanıcıların uygulama ve ayarlara daha kolay erişmesine imkan sunacak.

Yeni tasarımın şirketin sosyal medya hesaplarında duyurulmasının ardından, kullanıcılar gönderiye yorumlar yaparak değişik hakkındaki fikirlerini belirtti. Bazı Windows 10 kullanıcıları bu değişimi beğendiğini söylerken, bazıları da yeni tasarımın yetersiz olduğunu ve Microsoft’un artık köklü değişimler yapmasının gerektiğini ifade etti.

Tasarımda köklü değişimler yapmanın kullanıcılara zorluklar çıkarabileceği kanısında olan Microsoft, sistemde tüketicilerin daha önce edindikleri alışkanlık ve deneyimlerin korunmasının önemli olduğunu savunuyor. Firma, bu nedenden dolayı yapılan güncellemelerde tasarım değişikliklerini ikinci plana atıyor.

Microsoft, yeni başlat menüsü tasarımının Windows 10’a ne zaman geleceği hakkında net bilgi paylaşmadı ancak yapılan bu değişiklerinin 2020 sonu itibariyle bilgisayarlara sunulmaya başlanması beklenmekte. Tasarım ekibine yakın kaynaklar, yıl sonundaki güncellemenin henüz açıklanmayan birçok yeniliği daha kapsadığını iddia ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ