MorTilki.Com

Google Stadia Nedir? Google Stadia Özellikleri ve Detayları

Google Stadia Nedir? Google Stadia Özellikleri ve Detayları

Dünyaca ünlü arama motoru devi Google‘ın uzun bir süredir bulut tabanlı oyun servisi üzerinde çalışmalar yaptığı bilinmekteydi. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir etkinlikte oyun tutkunlarının merakla beklediği “Google Stadia” tanıtıldı. Stadia sayesinde, oyun oynamak isteyen insanlar yüksek özellikli ekran kartı ve işlemci gibi donanımlara ihtiyaç duymadan bilgisayar ve akıllı telefonlar üzerinden oyun oynayabilecek.

Google Stadia Nedir?

Google Stadia, Google tarafından piyasaya sürülen bir oyun servisidir. Bugüne kadar Project Stream olarak bilinse de, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Game Developer Conference etkinliğinde Stadia ismi ile tanıtılmıştır.

Hizmeti kullanmak isteyen kullanıcılar bir abonelik bedeli ödeyerek Google Chrome üzerinden Stadia servisine bağlanacak. Oyunları oynamak için video izlenebilen bir cihaz yeterli olacak.

Google Stadia’nın Özellikleri Nedir?

  • Stadia servisi sayesinde, bilgisayar ve akıllı telefonlar gibi cihazlarda ekran kartı, işlemci gibi donanımlara ihtiyaç duyulmadan oyun oynanabilir.
  • Oyunlar HID sınıfında bulunan bütün USB oyun kumandaları ile oynanabilecek.
  • Cihazlara oyun yüklemek tarih olacak.
  • Oyun oynamak için tercih edilen yüksek fiyatlı bilgisayar ve oyun konsollarını satın almak gerekmeyecek.
  • Şu an bazı video servislerinde uygulanmakta olan, kaldığın yerden devam et özelliğini oyun oynarken de kullanmak mümkün olacak. Örnek vermek gerekirse, bilgisayarda oynamaya başladığınız oyuna cep telefonunda oynamaya devam edebilir, en sonunda ise tabletinizde oynayarak oyunu bitirebilirsiniz.
  • İsteyen herkes dilediği oyunu oynayabilecek. Oyuncu sayısının artması ile multiplayer oyunlar daha çok tercih edilecek.

100’ü Aşkın Firma Google Stadia İçin Oyun Geliştiriyor

Stadia servisi için 100’den fazla oyun yapım firmasının oyunlar geliştirdiği açıklandı. Stadia’nın 2019 yılı içerisinde Amerika, İngiltere, Kanada ve bazı Avrupa ülkelerinde kullanıcılara sunulacak. Stadia’nın Türkiye’de ne zaman kullanılacağı konusunda ise henüz bir bilgi verilmedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ