MorTilki.Com

Avrupa Uzay Ajansı, Dünya ve Ay’ın 8 Milyon Kilometre Uzaklıktan Çekilmiş Görüntüsünü Yayınlandı

Avrupa Uzay Ajansı, Dünya ve Ay’ın 8 Milyon Kilometre Uzaklıktan Çekilmiş Görüntüsünü Yayınlandı

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Mars gezegenini gözlemlemek amacıyla “Mars Express” ismini verdiği bir uzay aracı geliştirmişti. Aracın Alman Havacılık ve Uzay Merkezi tarafından geliştirilen yüksek çözünürlükteki kamerası, Mars Express’in göreve gidişi sırasında Dünya ve Ay’ın 8 milyon kilometre uzaklıktan bir fotoğrafını çekti.

Mars Express’in Çektiği Dünya ve Ay Görüntüsü

Uzayın keşfi için 1975 yılında kurulan Avrupa Uzay Ajansı, Mars gezegenini araştırmak için ürettiği Mars Express isimli aracını 2 Haziran 2003 tarihinde zorlu yolculuğuna uğurlamıştı. Halen görevini başarılı bir şekilde yerine getirmekte olan araç, 3 Temmuz 2003 tarihinde şimdiye dek görmeye pek alışkın olmadığımız bir fotoğraf karesi yakaladı.

Dünya’nın En Uzaktan Çekilen En Net Fotoğrafı!

Mars Express’in yüksek çözünürlükteki stereo kamerası ile çekildiği belirtilen görsel, Dünya ve Ay sisteminin şimdiye dek en uzak noktadan çekilen en net fotoğrafı. Berlin DLR Gezegensel Araştırma Enstitüsü yetkilileri tarafından işlenen fotoğraflar, tamamen gerçek renkleri yansıtmaktadır

Sosyal medyada oldukça ilgi çeken yukarıdaki ilk fotoğrafta; mavi renkli kısımlar Pasifik Okyanusunu, beyaz ve açık gri olarak görülen diğer alanlar ise Ekvator bölgesini gösteriyor. Dünya ve Ay’ın 8 milyon km uzaklıktan çekilmiş ilk süper çözünürlüklü görüntüsü, uzay aracında bulunan özel görüntüleyicinin mavi, yeşil ve kırmızı renkleri birleştirmesiyle ortaya çıktı.

Mars Express Uzay Aracının Çektiği Mars Görüntüsü

25 Aralık 2003 tarihinde başarılı bir şekilde Mars’a ulaşan Mars Express, iniş sırasında bazı ufak teknik sorunlar meydana gelmesine rağmen görevini başarılı bir şekilde gerçekleştirmeyi sürdürüyor. Uzay aracı tarafından çekilen birçok fotoğraf, araştırmacıların Kızıl Gezegen hakkında önemli bilgiler elde etmesini sağladı.

17 yıla yakın bir süredir çektiği fotoğrafları Dünya’ya ileten Mars Express, üç boyutlu yüksek çözünürlüklü görüntüler sayesinde gezegen hakkında önemli bilgiler elde edilmesine ışık tutuyor. Yetkililer, araç sayesinde Mars’ın yüzeyinde 2 metre mesafeye kadar ayrıntılı inceleme yapılabildiğini söylüyor.

Bilim insanları, Mars Express’in bu yılın sonuna kadar Kızıl Gezegenden göndereceği veriler sayesinde Mars yüzeyinin yapısı, gezegenin jeolojik evrimi ve şu an aktif olan jeolojik yapı hakkında önemli bilgilere erişecek. Uzmanlar, elde edecekleri bu bilgiler sayesinde gezegende bu gün ve günümüze dek ne kadar su olduğunu öğrenebilecek. Toplanan bütün bu bilgiler, Kızıl Gezegen’in yaşamın evrimini destekleyebilecek çevresel koşullara sahip olup olmadığını gösterecek.

Avrupa Uzay Ajansı tarafından yayınlanan, Mars Express uzay aracının çektiği bazı fotoğraflar:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ