MorTilki.Com

İstanbullu Vatandaşlar, Mart Ayından İtibaren Cep Telefonlarını İstanbulkart Olarak Kullanabilecek

İstanbullu Vatandaşlar, Mart Ayından İtibaren Cep Telefonlarını İstanbulkart Olarak Kullanabilecek

İstanbullular, cep telefonlarına yükleyebilecekleri yeni mobil uygulama sayesinde artık İstanbulkart taşıma derdinden kurtulacak. Bir süredir üzerinde çalışılan uygulama, ilk olarak Mart ayında metrobüs ulaşımlarında kullanıma sunulacak. Kullanımı son derece kolay olan mobil uygulama, karekod okutma yöntemiyle çalışacak…

30 Ocak – 3 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleşen EMITT 2020 etkinliğinde, İstanbulluların ulaşım alanında hayatını kolaylaştıracak yeni bir mobil uygulama tanıtıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ tarafından hazırlanan sistem, Mart ayından itibaren hizmete sunulacak.

Her geçen gelişmekte olan akıllı telefon teknolojisi, hayat kolaylaştıran bazı yenilikleri de beraberinde getiriyor. Cep telefonlarında bulunan karekod okuma algoritması, ürün tanıma, para çekme ve ödeme yapma gibi farklı alanlarda kullanılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda hizmete sunulan ve şu an kullanılmakta olan benzer mobil uygulama, para yükleme, bakiye görüntüleme ve hesap hareketlerini izleme bazı özelliklere sahip. Birçok İstanbullu, bu uygulama ile toplu taşıma araçlarını kullanırken ödeme yapamamaktan şikayetçiydi. Yetkililer, vatandaşların bu talepleri doğrultusunda yeni bir hizmet geliştirdi.

Android ve iOS tabanlı akıllı telefonlara yüklenebilen yeni mobil uygulama, cep telefonlarını İstanbulkart olarak kullanabilme imkanı sağlıyor. “İndir, yükle, okut, geç” sloganıyla duyurulan uygulama, vatandaşları ceplerinde fazladan kart bulundurma derdinden kurtaracak.

İlk olarak Mart ayından itibaren metrobüslerde kullanılması planlanan uygulama, ilerleyen günlerde Marmaray, metro ve vapur gibi İstanbulkart’ın geçerli olduğu bütün hizmetlerde kullanılabilecek.

BELBİM A.Ş Genel Müdürü Yücel Karadeniz, İstanbulkart’ın geçmişte sadece ulaşım alanında kullanılabildiğini, çalışmalar sayesinde kartın bir ulaşım kartı olmaktan çıkartıldığını ve şehirdeki birçok hizmette kullanılabilir hale geldiğini söyledi. Karadeniz, çalışmaların sürdüğünü ve İstanbulkart’ın yakın dönemde belediyenin bütün hizmetlerinde kullanıma sunulacağını ifade etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ