MorTilki.Com

Mojave Çölü’nde Mars Köyü Projesi! Kızıl Gezegen’de Yaşam Nasıl Olacak?

Mojave Çölü’nde Mars Köyü Projesi! Kızıl Gezegen’de Yaşam Nasıl Olacak?

Kızıl Gezegen olarak bilinen Mars’ta yaşamak artık hayal olmanın ötesine geçiyor. Paris merkezli bir araştırma stüdyosu olan Interstellar LAB, insan kolonilerinin Mars’ta nasıl yaşayabileceğini araştırmak için Mojave Çölü’nde Mars Köyü isimli bir proje başlatacak.

Normal şartlarda insanoğlunun hayatta kalmasının mümkün olmadığı bir gezegende nasıl yaşanır? Paris merkezli bir araştırma stüdyosu olan Interstellar LAB, bu sorunun cevabını bulmak için Mars Köyü isimli bir proje başlatıyor. Söz konusu proje ABD Kaliforniya’daki Mojave Çölü‘nde kurulacak.

Canlandırıcı yaşam destek ünitelerinin olduğu ve insanların hayatını sürdürebilmesi için tüm imkanların düşünüldüğü EBIOS ismi verilen proje kapalı devre köy olarak oluşturulacak. Mars Köyü projesinde su arıtımı, oksijen sağlanması, gıda imalatı, geri dönüşüm ve hatta insanların davranışlarını analiz eden teknolojilerle donatılacak.

Söz konusu Mars Projesi tamamlandığında 100 kişinin rahatlıkla hayatta kalmasını sağlamaya yetecek kadar su, besin ve enerji üretimi yapılacak ve atıklar ”sıfır atık” ile geri dönüştürülebilecek. Projenin mimarı olan Interstellar LAB, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile işbirliği yaparak, kısa süre içinde Mars Köyü’nü tamamlamayı planlıyor.

Projenin tamamlanmasıyla birlikte insanların Mars‘ta hangi şartlar altında yaşamlarını sürdürebileceği gerçeğe en yakın şekilde görülmüş olacak.

MorTilki.Com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ