MorTilki.Com

2 Yıllık Yasak Sona Erdi! Wikipedia, Türkiye’de Yeniden Erişime Açıldı

2 Yıllık Yasak Sona Erdi! Wikipedia, Türkiye’de Yeniden Erişime Açıldı

İnternet kullanıcılarının, akıllarındaki soru işaretlerini gidermek amacıyla ilk başvurduğu web siteleri arasında bulunan Wikipedia Türkiye yasağı sona erdi. Bir yıla yakın süredir devam eden mahkeme süreci, 15 Ocak 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla son buldu. Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu, 29 Nisan 2017’de engellenen Wikipedia’nın erişim yasağını kaldırdı.

2019 yılının son döneminde Anayasa Mahkemesi tarafından alınan “Wikipedia yasağının sona erdirilmesi” kararı, geride bıraktığımız gün Resmi Gazete’de yayımlandı. Talebeler tarafından bilgi amaçlı olarak kullanılan ve ödevlerinde kolaylık sağlayan Wikipedia, söz konusu yasaktan önce Türkiye’nin en çok ziyaret edilen internet siteleri arasındaydı.

Yasaklanmasının ardından unutulmaya yüz tutan Wikipedia, Wikimedia Vakfı yetkilerinin Türkiye’ye gelerek karara itiraz etmesiyle yeniden gündeme gelmişti. Vakıf üyelerinin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru, 10 aylık tartışmalı bir sürecin ardından sonuçlandı.

Son görülen duruşma, Wikipedia’ya uygulanan erişim yasağının hak ihlali olduğu neticesiyle sonuçlandı. Alınan bu kararla uygulanan erişim yasağı Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğince kaldırılarak BTK’ya gerekli talimatlar gönderildi.

Söz konusu kararın yetkili birimlere iletilmesine rağmen Wikipedia’ya erişim yasağı devam etmekteydi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yetkilileri, konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini, işlemler sona erince resmi bir duyuru yapacaklarını açıklamıştı.

Birçok kişinin merakla beklediği resmi duyu 15 Ocak 2020 tarihinde yapıldı. 3 yıla yakın bir süredir devam eden erişim engeli kararı, yapılan bu duyurunun ardından sona ermiş oldu. “Özgür Ansiklopedi” sloganıyla farklı ülkelerdeki milyarlarca kullanıcıya hizmet veren Wikipedia’ya artık Türkiye’den de erişilebiliyor.

Wikipedia Türkiye’de Neden Yasaklanmıştı?

Ülkemizden oldukça fazla kişinin yararlandığı Wikipedia, İngilizce olarak yayınladığı “Suriye İç Savaşı’na Yabancı Müdahalesi” ve “Devlet Destekli Terörizm” başlıklı içeriklerinde, Türkiye’yi terör örgütlerini destekleyen ülkelerin arasında lanse etmişti.

Bilgi Teknolojileri Kurumu, bu içeriklerin yayınlanmasının ardından bir başvuru yapmış ve bu maddelerin yayından kaldırılması çağrısında bulunmuştu. İlgili içeriklerin Wikipedia tarafından kaldırılmaması üzerine, 29 Nisan 2017 tarihinde siteye erişim engeli kararı uygulanmıştı.

MorTilki.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ