MorTilki.Com

Microsoft, Chrome Tabanlı Yenilenen Edge Tarayıcısını Duyurdu

Microsoft, Chrome Tabanlı Yenilenen Edge Tarayıcısını Duyurdu

Windows işletim sistemiyle birlikte gelen Edge isimli eski web tarayıcısı, birçok internet kullanıcısı tarafından sadece Google Chrome’yi indirmek maksadıyla kullanılıyordu. Microsoft, bu alanda hizmet veren rakiplerinden geride kalmamak için Chromium alt yapısıyla çalışan ve baştan aşağı yenilenen Edge tarayıcısını kullanıcıların hizmetine sundu.

Android, iOS, macOS ve Windows kullanıcıları, Microsoft’un yenilenen Edge tarayıcısı indirerek daha iyi bir internet deneyimi yaşayabilecek. Geçtiğimiz gün tüm platformlarda kullanıma sunulan yeni tarayıcı, gizlilik, kolaylık ve üretkenlik gibi konularda üstün bir performans sunuyor.

Google Chrome, Opera ve Mozilla Firefox gibi tarayıcılar, cep telefonlarında ve bilgisayarla internette gezinmek için en çok kullanılan uygulamalardan. Chrome, Opera ve Yandex Browser gibi web tarayıcılar, Google tarafından geliştirilen açık kaynak kodlara sahip Chromium altyapısını kullanıyor.

Microsoft, Windows işletim sistemiyle beraber kullanıma sunduğu yeni Edge tarayıcısında performans konusunda kendini kanıtlamış Chromium sistemini kullanmaya başladı. Geliştirme çalışmaları uzun zamandır devam eden yeni Edge, bütün cihazlarla için indirmeye sunuldu. Yeni Microsoft Edge‘yi buraya tıklayarak resmi sitesinden indirebilirsiniz.

Birçok yeni özelliğe kavuşan Edge tarayıcı, Windows 7, Windows 8, Windows 10, macOS, Android ve iOS gibi farklı işletim sistemlerinde sorunsuz çalışıyor. Google Chrome ile benzer bir tasarıma sahip olan yeni Edge’de karanlık mod özelliği de sunuluyor. Cihazlar arası senkronizasyon işlemi için bir Microsoft hesabına ihtiyaç duyan tarayıcıda varsayılan arama motoru olarak Bing geliyor. Kullanıcı, bu seçeneği dilediği zaman diğer arama motorlarıyla değiştirebiliyor. Chrome için kullanılan bütün eklentileri de destekleyen Edge, diğer tarayıcılardaki yer imlerini ve bütün ayarları aktarma imkanı sunuyor.

Yeni Microsoft Edge’nin Hızı, Google Chrome’yi Aratmayacak

Şimdilik Chrome ile benzer özellikleri bulunan Microsoft Edge, ilerleyen dönemde şaşırtan yeni özelliklere kavuşacak. İlk etapta sadece bir alternatif olarak görünen tarayıcı, yeni kurulan Windows bilgisayarlara yüklü olarak gelecek. Bu sayede PC’lerde farklı bir tarayıcıyı indirmeye gerek duyulmayacak. Şirket, bu hamlesiyle kendi bünyesindeki Bing isimli arama motorunun kullanım oranlarını yükseltmeyi hedefliyor.

MorTilki.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ