MorTilki.Com

ASELSAN Tarafından Üretilen Mini Zeplinler, Suriye Sınırında Kesintisiz Gözetleme Yapacak

Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme alanındaki ihtiyaçlarını karşılayan ürünler geliştiren ASELSAN, Karagöz adı verilen mini zeplinleri yakında hizmete sunmayı planlıyor. Teknolojik özelliklerle donatılan zeplinler, Şubat ayından itibaren Suriye sınırını gözetleme amacıyla kullanılmaya başlayacak.

Geliştirme çalışmaları bir süredir devam eden Karagöz isimli mini zeplinler önümüzdeki ay ilk uçuşunu yapacak. Mini zeplinler sayesinde Suriye sınırından yapılan kaçak geçiş ve her türlü hareketlilik anbean izlenebilecek.

Bir ASELSAN projesi olan Karagöz, birçok farklı amaç için kullanılabiliyor. Kritik konuma sahip bölge ve tesislerin güvenliği, orman yangınlarının tespiti, doğal afet veya trafik durumunun gözetlenmesi ve istihbarat gibi alanlarda kullanılabilecek.

Havalandığı zaman 8 kilometrelik bir alanı gözlemleme yeteneğine sahip zeplin, ilk uçuşunu Türkiye-Suriye sınırında Şubat ayında yapacak. İnsansız bir şekilde kullanılan Karagöz, üzerinde hassas sensörler bulunduruyor. Bir hareketlilik ve tehlike anında durumu komuta merkezine ulaştırıyor.

Herhangi bir takviye gerekmeden bir hafta boyunca havada kalabilen mini zeplin, yerden 500 metre yükseklikte uçuyor. Her türlü hava koşulunda görev yapabiliyor ve kamufle olmuş keskin nişancıların konumlarını da tespit etme kabiliyetine sahip.

ASELSAN tarafından üretilen benzer diğer bir ürün de sınır gözetleme balonları. Bu balonlar, üzerinde bulunan 9 farklı kamera ile 8 kilometrelik bir alanı 7/24 gözlemleyerek bölgede bir hareket algılandığı esnada görüntüleri merkeze bildirebiliyor.

Hava Aracı Özellikleri Karagöz-S Karagöz-M Karagöz-L
Çap/Hacim 4.4m / 35m3 5.8m / 72m3 15.5m (Uzunluk) / 162m3
Rüzgar Dayanımı 20 knot 40 knot 40 knot
Veri Aktarımı Kablosuz Kablolu/ Kablosuz Kablolu/ Kablosuz
Güç Beslemesi Bataryalı Yerden Besleme Yerden Besleme

Sınır bölgelerine konuşlandırılmış karakollar için birçok avantaj sağlayan Karagöz, üç farklı versiyon şeklinde üretildi. Zeplinin en küçük versiyonu kablolu bir şekilde kullanılabiliyor. Diğer versiyonlar ise kablosuz veya kablolu olarak kullanım imkanı sunuyor. Bütün versiyonlar kullanılan sistemler, keskin nişancılar tarafından ateş açılan noktayı anında belirleyebiliyor.

MorTilki.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ