MorTilki.Com

NASA, Dünya ve Ay’ın 1,5 Milyar Kilometre Uzaklıktan Çekilmiş Görüntüsü Yayınlandı

NASA, Dünya ve Ay’ın 1,5 Milyar Kilometre Uzaklıktan Çekilmiş Görüntüsü Yayınlandı

1997 tarihinde göreve başlayan Cassini uzay aracı, Dünya ve Ay’ı Satürn gezegenin yörüngesinde görüntülemeyi başardı. Yaklaşık 1,5 milyar kilometre uzaklıktan çekilen görüntü, Dünya’nın evren üzerinde ne kadar küçük olduğunu gözler önüne seriyor.

13 Nisan 2017 tarihinde çekilmiş görüntü, 23 yıl önce uzaya fırlatılan Cassini aracının son görevlerinden birisi oldu. Bu fotoğrafı çeken uzay aracı, elde ettiği verileri dünyaya ulaştırmasının ardından Satürn gezegenin karanlığında kaybolmuştu.

                                             Cassini uzay aracının Satürn’den Çektiği Dünya ve Ay Fotoğrafı

1977 yılında aynı amaçla uzaya fırlatılan Voyager aracı da benzer görüntüler çekmişti. Ancak o dönemde ulaşılan teknoloji, uzay aracının çektiği fotoğrafların günümüzdeki kadar anlaşılır ve net olmasına imkan sunmuyordu.

NASA‘nın resmi internet sitesinde paylaştığı görüntü, sosyal medyada paylaşılmasının ardından kıs sürede birçok kişinin ilgisini çekmeyi başardı. Kevin Gill isimli bir NASA çalışanı, orijinal siyah-beyaz fotoğrafa gerçeğe yakın filtreler uygulayarak yeniden paylaştı. Fotoğrafın işlenmemiş görüntüsüne buradan ulaşmanız mümkün.

Fotoğrafı çeken Cassini isimli araç, uzay yolculuğuna 15 Ekim 1997 başlamış ve 7 yıl gibi sürede Satürn’e ulaşmayı başarmıştı. Satürn gezegenini incelemek için yola çıkan Cassini, 2004 ve 2017 yılları arasında başarılı bir şekilde görevini yerini getirmişti. Uzay aracı tarafından Dünya’ya gönderilen 453.048 görsel, NASA’nın gezegen hakkında önemli bilgilere ulaşmasını sağlamıştı.

Satürn hakkında şimdiye dek bilinenler, Cassini uzay aracının gönderdiği veriler sayesindedir. Araç, Satürn ve uyduları hakkında NASA yetkililerini şaşırtmayı başaran bir çok keşfe imza atmıştı. Bunların en önemlisi, Enceladus‘un zemininde keşfedilen ve inanılmaz bir derinlikte olduğu tahmin edilen okyanustur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ