MorTilki.Com

Wikipedia Türkiye Yasağı Ne Zaman Kalkacak? Genel Kurul Görüşmesinin Kritik Tarihi Netleşti

Wikipedia Türkiye Yasağı Ne Zaman Kalkacak? Genel Kurul Görüşmesinin Kritik Tarihi Netleşti

2017 yılında erişime engellenen dijital ansiklopedi Wikipedia, önümüzdeki günlerde düzenlenecek görüşmeyle yeniden erişime açılabilir. Söz konusu yasağın Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’unda görüşüleceği tarih belli oldu.

Wikimedia Vakfı, yasağın kaldırılması için bir başvuruda bulunmuş, Eylül ayında Anayasa Mahkemesi’inde yapılan görüşmelerde konunun karara bağlanması için Genel Kurula sevk edilmişti.

3 yıla yakındır kullanıcıların erişemediği Wikipedia yasağında sona doğru yaklaşılıyor. Genel Kurul, yetkililer tarafından yapılan yasağın kaldırılması talebini 26 Aralık 2019 tarihinde değerlendirecek.

Geride bıraktığımız günlerde düzenlenen ilk duruşma, “Başvurunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görüldüğünden, Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü’nün 28’inci Maddesinin (3) Numaralı Fıkrası uyarınca Genel Kurula sevki”ne kararı verildi.” şeklinde sonuçlanmıştı.

26 Aralık Perşembe günü, Wikipedia tarafından yapılan başvuru yeniden incelenecek. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Türkiye gündemini yakından ilgilendiren yasak hakkında mutlak bir karar verecek. Heyet, görüşmelerin sonucunda durumu değerlendirecek ve engelin sona erdirilmesi veya devam etmesi yönündeki son kararını açıklayacak.

Wikipedia Yasağının Nedeni Nedir?

Ülkemizden oldukça fazla kişinin yararlandığı Wikipedia, İngilizce olarak yayınladığı “Suriye İç Savaşı’na Yabancı Müdahalesi” ve “Devlet Destekli Terörizm” başlıklı içeriklerinde, Türkiye’yi terör örgütlerini destekleyen ülkelerin arasında lanse etmişti.

Bilgi Teknolojileri Kurumu, bu içeriklerin yayınlanmasının ardından bir başvuru yapmış ve bu maddelerin yayından kaldırılması çağrısında bulunmuştu. İlgili içeriklerin Wikipedia tarafından kaldırılmaması üzerine, 29 Nisan 2017 tarihinde siteye erişim engeli kararı uygulanmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ