MorTilki.Com

Giyilebilir Dış İskelet Teknolojisi, Japonya’da Yaşlı Çalışanların İşlerini Kolaylaştırıyor

Giyilebilir Dış İskelet Teknolojisi, Japonya’da Yaşlı Çalışanların İşlerini Kolaylaştırıyor

Teknoloji konusunda önde gelen ülkelerden Japonya, yaşı ilerlemiş çalışanlar için yeni bir ürün geliştirdi. Ülkede birçok alanda kullanıma sunulan giyilebilir dış iskelet, 24 kilogram ağırlığındaki bir yükün kolaylıkla kaldırılabilmesini sağlıyor.

Japonya, çalışan genç nüfusun en az olduğu ülkelerden. Bunun farkında olan yetkililer, yardımcı bir kıyafetle yaşlı çalışanların iş yükünü hafifletmeyi amaçlıyor. İş veren şirketler, söz konusu proje sayesinde yaşlı çalışanlarına daha uzun süre istihdam sağlayabilecek.

Daha önce ağır sanayi, askeri alanlar ve yürüme yetilerini kaybetmiş bireyler gibi farklı amaçlarla kullanılan mekanik dış iskeletler (exoskeletons), Japonya’da biraz daha hafifletilmiş şekliyle çalışma gücü azalmış yaşlı çalışanlar için de kullanılacak.

120 milyonu aşkın nüfusa sahip Japonya’nın %30’a yakın bir kısmını, 65 ve üzeri yaş grubu oluşturuyor. Ülkede faaliyet gösteren Innophys adlı bir kuruluş, hafifletilmiş giyilebilir iskeletlerle bu yaş grubunun iş yükünü hafifletmeyi hedefliyor.

Giyilebilir dış iskeletler, elle kullanılan bir pompa yardımıyla kısa sürede şişirildikten sonra vücuttaki belirli kaslara temas ediyor. Bu sayede kaldırma gücü daha kolay bir hale geliyor. Bu ürünü geliştiren şirket, geride bıraktığımız günlerde daha ağır koşullarda kullanılmak için mekanik giyilebilir iskelet sistemleri de üretmişti.

1300 dolar fiyat etiketine sahip ürün, kolay taşınabilir ve giyilebilir bir tasarıma sahip. Ürünü kullanan kişi, 24 kilo ağırlığındaki bir eşyayı zorlanmadan yerinden kaldırabiliyor.

Şirket yetkilileri tarafından yapılan bazı açıklamalar, giyilebilir dış iskeletlerin ülkede oldukça rağbet gördüğüne işaret ediyor. Innophys tarafından yayımlanan haberde, 70 yaşını aşmış birçok müşterilerinin ürünü kullanıldığını, bu sistem sayesinde yaşlıların kaldırırken güçlük çektiği eşyaları artık zorlanmadan kaldırabildiklerini belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ