MorTilki.Com

Google, Android Türkiye Yaptırımı Hakkında Dikkat Çeken Açıklamalarda Bulundu

Google, Android Türkiye Yaptırımı Hakkında Dikkat Çeken Açıklamalarda Bulundu

Google, Türkiye Rekabet Kurumu tarafından yapılan uyarı sonucu, ülkemizde kullanılan Android cep telefonlarında kullanılan lisansın iptal edileceği yönündeki haberlerle gündeme gelmişti. Akıllı telefon kullanıcılarını yakından ilgilendiren bu süreç hakkında resmi bir duyuru yayımlayan Google, iddiaları doğrulayarak dikkat çeken bazı açıklamalar yaptı.

Rekabet Kurumu, diğer rakiplerine yazılımsal alanda şans tanımadığı gerekçesi ile Google’a bazı uyarılarda bulunarak ceza kesmişti. Yaşananların ardından anlaşma için bir araya gelen taraflar, “haksız rekabet” konusunda ortak bir karara varamamıştı. Google yetkilileri, anlaşmazlığın sürmesi durumunda; Türkiye’de önümüzdeki günlerde satılacak Android işletim sistemine sahip telefonlarda kendi uygulamaları için lisans verilmeyeceğini duyurmuştu.

Söz konusu karar, akıllı telefonlarda yaygın olarak kullanılan YouTube, Play Store ve Gmail gibi servislerin kullanılamayacağı anlamına geliyor. Android kullanıcılarının akıllarında soru işaretleri bırakan bu söylentiler hakkında resmi bir açıklama yapan Google, şu ifadelere yer verdi:

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Bu açıklamayı kısaca özetlemek gerekirse; şu an kullanılmakta olan cep telefonları bu durumdan etkilenmeyecek. Bu karar, satışa yeni sunulacak cihazları kapsıyor.

Çalışmalar Anlaşmazlıkla Neticelenirse Ne Olacak?

Rekabet Kurumu ve Google yetkilileri arasında süren görüşmelerin olumsuz şekilde sonuçlanması, yeni satışa sunulacak olan Android telefonlarda önemli Google servislerinin bulunmayacağı anlamına geliyor. Lisansın iptal edilmesini, firmanın Çinli üretici Huwaei’ye uyguladığı yaptırımın aynısı olarak değerlendirebiliriz. Google’nin iptal edeceği servis ve uygulamalar, APK yöntemiyle cihazla yüklense bile telefonlarda verimli bir şekilde çalışmıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ