MorTilki.Com

Boston Dynamics’in Robot Polis Köpekleri, Bazı ABD Polis Birimlerinde Kullanılmaya Başladı

Boston Dynamics’in Robot Polis Köpekleri, Bazı ABD Polis Birimlerinde Kullanılmaya Başladı

Robot üretimi konusunda önde gelen şirketlerden Boston Dynamics tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan Spot isimli robot modelleri, Amerika’nın Massachusetts Eyalet Polisi birimleri tarafından kullanılmaya başlandı. Teknolojik özelliklerde donatılmış bu robot polis köpeklerinin kullanılmasıyla, bomba imha ekiplerinin işlerinin kolaylaştırılması amaçlanıyor.

Amerikalı polisler, Nisan ayından bu yana dört adet robot polis köpeği kullanılıyor. Uzaktan mobil gözlem ve müdahale amaçlı kullanılan bu robotlar, neredeyse lüks bir spor otomobil kadar pahalı. Robot polis köpeklerinden memnun olan ABD polis birimleri, halen Boston Dynamics tarafından geliştirilmekte olan robotları, geleceğin teknolojisi olarak nitelendiriyor.

ABD‘de farklı güvenlik birimleri tarafından hali hazırda kullanılmakta olan robot polis köpekleri, özel eğitim almış insanlar eşliğinde çeşitli amaçlar için kullanılıyor. Oldukça yetenekli olan bu robotlar, şüpheli paket ihbarları, tehlikeli yerleri gözlemlemek ve bomba imha işlemleri sırasında güvenlik güçlerinin işlerini kolaylaştırıyor.

Farklı amaçlar için robotlar üreten Boston Dynamics, ürünü satın alan şirketlerle yazılı bir anlaşma yaparak, robotların insanlara zarar verebilecek silah ve mühimmatlarla donatılmasına izin vermiyor. Metalden üretilen robot köpeklerin ağır silahlarla birleştirilmesi zor bir işlem değil. Ancak şirket, bu prensibi ile insanların ürettiği robotlardan korkmamasını amaçlıyor.

Boston Dynamics’in ABD polis departmanlarıyla yaptığı anlaşmada, şaşırtan bazı başka maddeler de bulunuyor. Spot isimli robot polis köpeklerinin halka açık fotoğraflarının yayınlanmasına ve polisler tarafından fotoğraflarının çekilmesine izin verilmiyor. Şirket, yayınladığı bir video ile polisler tarafından kullanılan robotlar hakkında bilgi verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ