MorTilki.Com

İran Hükümeti, Protestoları Engellemek İçin Ülkenin İnternet Bağlantısını Kesti

İran Hükümeti, Protestoları Engellemek İçin Ülkenin İnternet Bağlantısını Kesti

Vatandaşlarına uyguladığı katı kurallar ve yüksek enflasyon oranlarıyla bilinen İran, akaryakıt fiyatlarına yaptığı yüksek zam sonrası halkın tepkisiyle karşılaşmıştı. Protestoların yayılmasının önüne geçmek isteyen devlet yetkilileri, ülkenin internet bağlantısını tamamen kesti.

Yüzde 300 oranında artan benzin fiyatına tepki gösteren İran vatandaşları, güvenlik güçlerinin sert müdahalesiyle karşılaştı. Bu sert müdahaleler sonucu birçok kişi hayatını kaybetmiş, yaşanan bu olaylar sosyal medyada geniş yankı bulmuştu.

Her geçen daha artan bu protestolar sırasında çekilen görüntülerin çeşitli sosyal mecralarda paylaşılması, İran hükümetini kızdırdı. Çekilen bu şiddet görüntülerinin ülke dışına çıkmasını amaçlayan yetkililer, çareyi internet bağlantısını kesmekte buldu.

Vatandaşlar, ülkenin petrol rezervleri bakımından zengin olmasına rağmen yapılan bu yüksek zammın, diğer ürünlere de yansıyacağını düşünüyor.

Ülkeye uzun zamandır uygulanan Amerika ambargosu, halkın temel ihtiyaçlarını karşılamasını bir hayli zorlaştırmış durumda. ABD ambargosu nedeniyle bütün ürünler fahiş fiyatlarla satılıyor. Petrol fiyatlarının artmasıyla enflasyon oranının daha da artacağının farkında olan vatandaşlar, yapılan bu zamlara dur demek böyle bir protestoya kalkışmış durumdalar.

Bu nedenlerden dolayı İran’da otomobil sahibi olmak oldukça zor. Halk, ulaşım ihtiyaçlarının büyük bir kısmını uygun fiyata hizmet sunan taksilerle karşılıyor. Akaryakıt zammı sonrası, taksi ve toplu taşıma araçlarına da yüksek bir zam gelmesi beklenmekte.

Uzun yıllardır İran rejimine karşıt duruşuyla bilinen ABD, halkın bu tepkisini destekliyor. İranlı gazetecilerden gelen haber, basılı ve dijital görseller, ABD medyasında geniş bir yer buluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ