MorTilki.Com

Atmosferi Yok Olmuş Süper Dünyalar İsmi Verilen Gezegenler Keşfedildi

Atmosferi Yok Olmuş Süper Dünyalar İsmi Verilen Gezegenler Keşfedildi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Kepler teleskobunun elde ettiği verileri inceleyen gök bilimciler, çevresinde döndüğü yıldıza fazla yaklaşan gezegenlerin yüksek enerjili radyasyon akımına maruz kaldığını ortaya çıkardı. NASA Kepler teleskobu tarafından elde edilmiş olan verileri inceleyen gök bilim uzmanları yok olmuş gezegenlerin, çevresinde döndüğü yıldıza fazla yaklaşması sonucu yüksek enerjili radyasyon akımlarına maruz kaldığını açıkladı.

Dünya’nın 2 ile 10 katı büyüklüğünde olan “Süper Dünyalar” ismi verilen gezegenleri inceleyen uzmanlar, radyasyon akımı sonucunda gezegenin atmosferinin yok olduğu kanısına vardı.

Araştırmaların başında bulunan Dr. Guy Davies, “Sanki en sıcak ayarda çalıştırılan saç kurutma makinelerine fazla yaklaşmışlar gibi. Yıldızların gezegenlerin atmosferini emebileceğine dair varsayımlar vardı. Şimdiyse bu varsayımları kanıtlamış olduk. Elde ettiğimiz sonuçlar, yıldızlarına yakın mesafede yer alan belirli büyüklükteki gezegenlerin doğduklarında çok daha büyük olduklarını gösteriyor.” açıklamasını yaptı.

Yapılan araştırmalar sonucu, bir yıldız çevresindeki gezegenlerden oluşan sistemlerin zamanla nasıl değiştiği bilgisine öncülük etmesi bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ