MorTilki.Com

Cumhurbaşkanlığından Akıllı Telefon Kullanıcılarına “Nomofobi” ve “Fomo” Uyarısı

Cumhurbaşkanlığından Akıllı Telefon Kullanıcılarına “Nomofobi” ve “Fomo” Uyarısı

Teknolojinin her geçen gün ilerlemesiyle yeni özellikler kazanan akıllı cep telefonları, birçok kişinin bu cihazlarla geçirdiği süreyi uzatarak bağımlılığa neden olabiliyor. Türkiye’de teknoloji alanında geliştirilen projelere destek veren Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, sosyal medya hesabından yayımladığı bir duyuruyla cep telefonu bağımlılarını nomofobi ve fomo gibi konularda bilinçlenmeye davet etti.

Twitter hesabından bir video paylaşan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, kullanımı oldukça artan sosyal medya uygulamaların neden olduğu bağımlılığa dikkat çekti. Dikkat çeken bu paylaşımda; “Akıllı telefon bağımlısı mısınız? TÜİK verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %96’sında cep telefonu bulunuyor ve kullanım amaçları arasında sosyal medya ilk sıralarda yer alıyor.Modern çağın hastalıkları #nomofobi ve #fomo’ya karşı bilinçlenelim. Sosyal medyanın tutsağı olmayın.” uyarısı yapıldı.

Peki Nomofobi ve Famo Kısaca Nedir?

Nomofobi

Bireylerin telefon kullanmadan geçirdikleri süre boyunca yaşadıkları tedirginlik ve endişedir. Kişi, telefonundan uzak kalmaktan korkar ve ortaya çıkan iletişimsiz kalma hissi bir korkuya neden olur. Özellikle gençlerde görülen bu davranışsal bağımlılık, her geçen daha fazla kişiyi etkisi altına almaktadır.

Cep telefonu ve sosyal medya uygulamalarının uzun süre ve kontrolsüz şekilde kullanılmasıyla ortaya çıkar. Bağımlı kişilerde psikolojik sorunlara ve ruhsal çöküşlere neden olabilmektedir.

Famo

Sosyal medya kullanıcılarının, ilgi duydukları veya takip ettikleri kişilerden her an haberdar olma isteğidir. Birilerini veya bir şeyleri sürekli takip etme isteği oluşur. 

Bu tür rahatsızlıklar, sosyal medya uygulamalarında aşırı vakit geçirmek sonucu oluşan bir bağımlılıktır. Yaygınlaşan teknoloji sonucu ortaya çıkan, çağın hastalığı olarak kabul edilen nomofobi ve famo asla görmezden gelinmemeli, sosyal medya veya akıllı telefonların tutsağı olunmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ