MorTilki.Com

Sudan Darbesi : Dünden Bugüne Sudan Politikası

Sudan Darbesi : Dünden Bugüne Sudan Politikası

Öncesinde adını pek de duymadığımız bu Afrika ülkesi son günlerde yaşanan darbe olayıyla gerek televizyonlarda gerekse radyolarda kulağımıza aşina olmuş durumda. Peki Sudan nerede? Hangi kıtada? öncelikle bilmeyenler için bunlara bir göz atalım:

Afrika’nın en geniş 3. topraklarına sahip olan bu ülke Türkiye’ye hayli uzak konumda. Doğu Afrika ülkesi olan Sudan (Resmi ismiyle Sudan Cumhuriyeti ya da Kuzey Sudan) ‘ın başkenti Hartum‘dur. Ülkemizden aktarmasız uçak yolculuğu ile yaklaşık 13-14 saat süren bu ülke, kuzeyden Mısır, kuzeydoğudan Kızıldeniz, doğudan Etiyopya ve Eritre, güneyden Güney Sudan, batıdan Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad, kuzeybatıdan da Libya ile komşudur.

Nil Nehri, Sudan’ı Batı ve Doğu Sudan olmak üzere ikiye böler. Başkent Hartum’un Rafediye bölgesi civarlarında Beyaz Nehir ile Mavi nehir birleşir.

Tarihi M.Ö. 5000 yıllarına kadar dayanan bu Afrika ülkesi 2011 yılında Güney ve Kuzey olarak ikiye bölünmüştür. 31 Milyon nüfusa sahip ülkenin yaklaşık %24’ü kurak çöl arazileriyle kaplıdır. Büyük ölçüde çöl topraklarına sahip olsada başta petrol olmak üzere doğalgaz, demir, bakır, krom, çinko, kurşun, nikel, gümüş ve altın gibi yeraltı zenginliklerine sahiptir.

Ömer Hasan El Beşir ve Sudan Politikasındaki Rolü

Günümüzden yaklaşık 20 sene önce askeri darbeyle iktidar koltuğuna oturan Ömer Hasan El Beşir Sudan’ı demir yumrukla yönetmeye başladı. 1944 doğumlu olan Beşir askeri okulları başarıyla bitirmesinin ardından generalliğe kadar yükseldi.

1989 yılında seçimle göreve atanan Başbakan Sadık el Mehdi hükümetini deviren Beşir, 1993 yılının Ekim ayında kendisini iktidara getiren askeri cuntayı lağvederek, Sudan’da islamcı bir yönetim oluşturmak için kendisini sivil devlet başkanı ilan etti.

Ülkede 21 yıldır iç savaş hüküm sürmekteydi ve Beşir’in bu savaşı durdurmakta pek de elinden bir şey gelmiyordu. Bu bağlamda Sudan Halk Kurtuluş Cephesiyle barış imzaladı ancak bu antlaşmayı hiç bir zaman yenilgi olarak görmedi ve lanse ettirmedi.

Beşir hükümetinin direktifleriyle yönlendirildiği söylenen Cancavidlerin saldırısı sonucu milyonlarca kişi harabe haline getirilmiş köylerini bırakıp kaçmak zorunda kaldı. Yaklaşık 2 milyon mülteci kamplara sığınırken, 200 Bin civarında mülteci ise komşu ülke Çad’a sığındı.

Ülkede açlık, sefalet ve salgın hastalıklar kol geziyordu. 2006 yılında yapılan araştırmayla yaklaşık 200 Bin kişinin bulaşıcı hastalıklardan yaşamını yitirdiği saptandı. Buna karşın Beşir bu rakamın yalnızda 10 Bin kişi olduğunu iddia etti.

2018 Yılının Aralık ayında küçük tepkilerle başlayan Beşir’e karşı protestolar çığ gibi büyüdü. Nisan 2019’a gelindiğinde başkent Hartum’da bulunan Cumhurbaşkanlığı ve devlet televizyon binası Askeri Geçiş Konseyi olarak kendilerini tanımlayan darbeciler tarafından kuşatıldı. Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Hasan El Beşir ve yardımcısı Savunma Bakanı Avad Bin Avf tutuklandı.

Yaşanan bu darbe ile birlikte, yine darbe ile Sudan yönetimine gelmiş olan Beşir’in dönemi kapanmış oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ