MorTilki.Com

Geçmişten Günümüze Futbolun Tarihçesi ve İcadı

Geçmişten Günümüze Futbolun Tarihçesi ve İcadı

Futbol uzun ve köklü bir tarihe sahiptir. Günümüzde oynanan haliyle futbol, 19. yüzyılın ortalarında, İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Fakat oyunun alternatif versiyonları binlerce yıl öncesinde oynanmaktaydı. Bu yazımızda antik çağlardan bu yana futbolun icadını ve zaman içerisindeki gelişimini derledik.

Futbolun geçmişi günümüzden 3000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Kaynaklara göre, bu çağlarda top güneşe benzetiliyor, kaybeden takımın kaptanı ise tanrılara kurban edilmek üzere öldürülüyordu.

Daha sonra futbola en benzer oyun Milattan Önce 300 yıllarında Çin’de görüldü. O yıllarda ismi Cuju olarak biliniyordu ve spordan daha çok askeri eğitim için kullanılmaktaydı. Deri parçalarının içine saman doldurularak top yapılırdı.

640’lı yıllara gelindiğinde kemari oyunu Japonya’da oynanmaya başladı. Bu oyunda gol atmak gibi bir amaç yoktu. Kemari oyunu, karşılıklı kişilerin topu yere düşürmeden birbirine pas vermelerinden ibaretti. Daha sonra futbola benzer top oyunları Antik Roma döneminde görülmeye başlandı. İçi hava ile doldurulmuş ilk top oyunu 7. yüzyılda oynandı.

Antik Roma döneminden esinlenilen futbol, bazı değişmelerle birlikte İngiltere’de oynanmaya başlandı. Ancak o tarihlerde oynanan futbolda, oyuncu ve kural sınırlandırılması olmadığı için yüzlerce kişi top oynamak için alana doluşuyordu. Bu karambolde ölümler ve ciddi sakatlanmalar yaşanıyordu. 1314 yılında Kral 2. Edward tarafından bu oyun yasaklı hale getirilmiş, oynayanlar hakkında ciddi cezalar verilmiş ve netice olarak İngiltere’de futbol 300 yıl yasaklı kaldı.

1835 yılına gelindiğinde futbol oyunu artık Londra sokaklarında oynanmaya başlanmıştı. Zamanla yaygınlaşmasına rağmen henüz belirli kuralları yoktu. 1848 yılında Cambridge’de futbol kurallarını belirlemek için bir toplantı yapılsada toplantıdan sonuç çıkmadı. 1863 yılında ilk futbol birliğinin kurulmasıyla birlikte oyunun kurallarıda netlik kazanmaya başladı. Topun büyüklüğü ve ağırlığı gibi konularda mütabık kalan kurul, oyun esnasında topun el ile tamasınında olmaması gerektiğini açıkladı.

Bu yıllarda futbol İngiliz işçi sınıfı için bir eğlence konumundaydı. 19. yüzyılın sonlarına doğru yapılan maçları 30 Bin seyircinin izlemesi tüm ülkede konuşulur oldu. Güney Amerika ve Hindistanlıların bu maçları izleyip kendi ülkelerinde yaygınlaştırmaya başlamasıyla futbol tüm dünyada bilinen bir oyun haline geldi.

İlk Futbol Kulüpleri

Futbol kulüpleri 15. yüzyıldan bu yana var. Ancak o yıllardaki futbol kulüplerinin örgütlenmiş resmi statüleri bulunmuyordu. Tarihçilere göre ilk amatör futbol kulübü Edinburgh’da 1824 yılında kurulan Foot-Ball kulübüydü.

Profesyonel futbol kulüpleri arasında en eskisi 1862’de kurulan ve bugün halen var olan İngiliz kulübü Notts County’dir. Kulüplerin ortaya çıkmasındaki en büyük etken sanayileşmedir. Sanayileşmeyle birlikte fabrikalar, barlar ve parklar gibi yerlerde daha büyük insan grupları toplanmaya başladı. Bu topluluklar futbol kulüplerinin açılmasında büyük rol oynadı.

1885 yılında profesyonel futbol artık yasal hale geldi. 3 yıl aradan sonrada ilk futbol ligi kuruldu. İlk futbol liginde 12 takım yarışıyordu. Fakat zamanla ligdeki takımların sayısı arttı.

1908 yılında futbol ilk kez olimpiyat oyunları arasında yerini aldı. 1930 yılında ilk FIFA dünya kupası maçları yapıldı.

Günümüze gelindiğinde FIFA raporlarına göre dünyada 300 binden fazla futbol kulübü, 1.750 milyondan fazla futbol takımı, 850 binden fazla futbol hakemi ve 113 binden fazla profesyonel futbolcu bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ