MorTilki.Com

Kabak Tadı Veren Halloween! Nedir Bu Cadılar Bayramı?

Kabak Tadı Veren Halloween! Nedir Bu Cadılar Bayramı?

Eskiden yalnızca televizyonlarda ve gazetelerin arka sayfa haberlerinde gördüğümüz Cadılar Bayramı, artık ülkemizde de kutlanır hale geldi. Pagan ve sonrasında Hristiyan kökenlerine dayanan bu bayram her yıl 31 Ekim’de kutlanıyor. Bal kabakları oyularak aydınlatılıyor ve şeytani bir yüz ifadesi oluşturuluyor. Ayrıca bayramın adıyla müsemma cadı kostümleri giyiliyor. Bizimle hiçbir ilgisi olmayan ve artık kabak tadı veren Halloween kutlamaları hakkında geçmişten günümüze kısa bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Nereden Çıktı Bu Cadılar Bayramı?

Cadılar bayramının tarihi günümüzden 1900 yıl kadar önceye dayanıyor. İlk olarak İngiltere, İrlanda ve Kuzey Fransa’da başladı. Çok tanrılı Pagan dini inanışlarının yaygın olduğu o günlerde ”Keltler” ırkı da paganizmi benimsemişti. İnanışlarına göre her yıl 31 Ekim tarihinde ölülerin ruhları, canlıların arasına karışabiliyordu. ‘Bu özel güne’ Samhain ismi verilerek kutlanmaya başlandı. Yakılan büyük ateşlere hayvan kemikleri atılarak kötü ruhların uzaklaştırılacağına inanılıyordu. Bu büyük ateşler zaman içinde coşkuyla kutlanan şenliklerin bir parçası haline geldi.

Samhain, bu gölgeye St Patrick (Aziz Patrick) ve diğer Hristiyan misyonerler gelene kadar popülerdi. Misyonerlerin de çabasıyla halk arasındaki inanış Paganizm‘den Hristiyanlığa doğru sert bir şekilde kaymaya başladı. Halk arasında yaşanan bu din değişimi, putperest bir bayram olan Samhain’i de haliyle yok edecekti. Ancak, kilise ilginç bir karar alarak bu bayramı Hristiyanların kutlamasına izin verdi. Esasen kilisenin buradaki asıl amacı, kıyıda köşede az sayıda kalmış Pagan dinine mensup olan kişileri Hristiyanlığa çekmek için stratejik bir adımdı.

Aslında ne İncil’de ne de Hristiyanlık geleneklerinde olmayan Halloween, yıllar içinde Hristiyanlığa empoze edilmiş oldu. Günümüze gelindiğinde ise bu saçma kutlama Türk dünyasında da yaygın bir ritüel haline geldi. İletişimin ve haber almanın kolaylaştığı son yıllarda ”Bunun dinle alakası yok, ne var canım biz eğlenmek amacıyla kutluyoruz” bahaneleriyle meşrulaştırılarak toplumumuza empoze edilmeye başlandı.

Mantıklı düşünen biri olarak, bir anlığına neyi kutladığınızı ve Cadılar Bayramının neyle ilgili olduğunu bir düşünün. Ayrıca, bayram adı altında meşrulaştırılarak toplumumuza empoze edilmeye çalışılan bu kutlamaların, esasen kültürümüzü içten fethetmeye yönelik birer oyun olduğunun bilincinde olun. Hoşça ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ