MorTilki.Com

Evde Yapılabilecek Baş Ağrısını Geçiren Egzersizler

Evde Yapılabilecek Baş Ağrısını Geçiren Egzersizler

Sık tekrarlayan baş ağrılarınız varsa, bu ağrıların yaşam kalitenizi ne kadar düşürdüğünü çok iyi bilirsiniz. Bazı zamanlarda baş ağrısına mide bulantısı ve baş dönmeside eşlik edebilir. Böylesi durumlarda hayat çekilmez olur. Bu gibi rahatsızlıklarla başedebilmenin en sağlıklı yolu basit egzersizlerden oluşan günde en az 10 dakika boyunca yapacağınız kolay bir egzersiz programı oluşturmaktır.

Kan dolaşımınızı iyileştirmeye ve baş ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olacak, evde yapabileceğiniz bazı basit egzersiz hareketlerini listeledik. Bu hareketleri yapmak hem kolaydır hem de uzun zaman harcamanız gerekmez.

Eğilerek Avuçlarınızı Yere Dokundurmaya Çalışın

Hareketin başlama pozisyonu için ayaklarınızı birleştirin ve dik durun. Vücudunuzu gererek kollarınızı yukarı kaldırın ve derin bir nefes alın. Belinizden bükülerek baş aşağı eğilin.  Dizlerinizi bükmediğinizden emin olarak, avuç içlerinizi yere temas ettirmeye çalışın.

Esnek bir vücut yapısına sahip değilseniz ellerinizi zemine dokundurmakta güçlük çekebilirsiniz. Sorun değil, elinizden geldiği kadar pozisyonu uygulamaya çalışmanız yeterli. Bu pozisyonda birkaç saniye bekleyip başlangıç pozisyonuna dönün. 5-7 kez tekrarlayın. Bu hareket kafanızdaki kan dolaşımını artıracak, kalp atışınızı dengeleyecek ve baş ağrınızın azalmasını sağlayacaktır.

Ayak Tabanlarını Birleştirerek Oturun

Diz kapaklarınız yanlara bakacak şekilde oturun ve ayak tabanlarınızı birleştirin. Bu esnada sırtınızın dik pozisyonda durduğundan emin olun ve ellerinizle bacakların üst kısmından aşağı doğru basınç uygulayarak yere tam temas etmesini sağlayın. 20-30 Saniye bu pozisyonda kalın.

Bacaklarınızı Duvara Yaslayarak Havaya Kaldırın

Yere yatın ve bacaklarınızı duvarla paralel konuma getirin. Bacaklarınızı, topuklarınızı ve kalçanızı duvara temas ettirin, avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde kollarınızı iki yana açın. Belinizin altına bir yastık koymanız daha rahat etmenizi sağlayabilir. Bu pozisyon kaygıyı azaltıp insanı sakinleştirdiği gibi bacaklarda müthiş bir rahatlama sağlar.

Köprü Egzersizi

Başlangıç pozisyonu için sırt üstü yatın ve avuç içleri yere bakacak şekilde kollarınızı öne uzatın. Dizlerinizi bükerek ayak tabanlarınızı zemine basın. Kalça ve sırt bölgenizi mümkün olduğunca zeminden yukarı kaldırın. Bu pozisyonda 3-5 saniye bekleyip kalçanızı yere indirin. Köprü pozisyonunu 10 kere tekrarlayın.

Eğilerek Üçgen Oluşturun

Başlangıç pozisyonu için ayaklarınızı omuz genişliğinde yanlara doğru açın. Kollarınızı yukarı doğru kaldırıp derin nefes alın. Zemin ile sizin aranızda üçgen bir boşluk kalacak şekilde öne eğilip avuçlarınızı yere değdirin. Vücudunuzu gerdirerek 60 saniye bu pozisyonda kalın.

Bu egzersiz sırt ve omuzlarınızdaki stresi azaltarak beyninize giden kan akışını iyileştirir ve ağrıların geçmesine yardımcı olur.

Kollarınızı Öne Uzatarak Yere Kapanın

Başlangıç için ayak topuklarınız kalçanıza temas edecek şekilde oturun.kollarınızı öne uzatarak göğüs kısmınızı bacaklarınıza değdirin. Aynı zamanda avuç içlerinizin ve alnınızın zeminle temas ettiğinden emin olun. 60 saniye kadar bu pozisyonda bekleyin.

Backbends Egzersiz Hareketi

Jimnastik sporu ile uğraşanlarında yakından bildiği Backbends evinizde kolayca uygulayabileceğiniz egzersiz hareketlerinden. Alt bacağınızın üzerinde durun ve üst bedeninizi geriye doğru yaslayarak ayak topuklarınıza dokunmaya çalışın. Birkaç saniye bu pozisyonda bekleyip doğrulun. 5-7 kez bu hareketi tekrarlayın.

Bu egzersiz göğsünüzü açarak baş ve üst gövdenizde düzgün bir kan akışı sağlar. Baş ağrılarının hafiflemesini  sağlar.

Önemli : Baş ağrıları beyin tümörü, beyin damar hastalıkları vb. gibi ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Baş ağrısını geçirmek için burada verilen egzersiz tavsiyeleri böylesi ciddi rahatsızlıklardan oluşan ağrıların tedavisini ya da ağrının geçirilmesini kapsamaz. Yazılan egzersizler gerginlik, stres, kafein eksikliği ya da sigarayı bırakma sonrası yaşanan baş ağrıları gibi basit baş ağrılarını geçirmek üzere yazılmıştır. Şiddetli ve geçmeyen baş ağrıları için doktora görünülmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ