MorTilki.Com

Öfke Kontrolünü Sağlamak İçin Hangi Egzersizler Yapılmalı?

Öfke Kontrolünü Sağlamak İçin Hangi Egzersizler Yapılmalı?

Yoğun iş temposu, hayat zorlukları ya da hiç beklenmedik bir anda başımıza gelen gergin olaylar öfkemize yenik düşmemize yol açarak sonrasında pişman olabileceğimiz eylemleri yapmamıza neden olabiliyor. Bu sinirli ruh halinden kurtularak öfke kontrolünü sağlamanın en etkili yollarından biri egzersiz yapmaktır.

Sporla harcanan zaman dilimi normal hayattan izoledir. Sizi stres altına sokan, öfkelendiren olaylardan beyninizi uzaklaştırır ve halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin salgılanmasına yardımcı olur. Öfkenizi sporla kontrol altına almak için yapabileceğiniz bazı egzersiz çeşitleri var…

1) Kardiyovasküler ve aerobik egzersizleri

Öfke kontrolünü sağlamak için kardiyovasküler ve aerobik egzersizler yapın. Kardiyovasküler egzersizler kalp atışını hızlandırır ve aerobik egzersizleride oksijen alımını artırır. El ele giden bu ikili vücudunuza endorfin salgılattırır ve daha iyi hissetmenizi sağlar. Eğer sinirli hissediyorsanız kardiyovasküler-aerobik antrenmanlar tam size göre demektir.

Yüksek efor gerektiren egzersizleri yaparken kalp atış hızınızı izlemeniz gerekir. Öfkeli olduğunuz anlarda kalp atış hızınız normalin üzerinde seyreder. Bunun üzerine bir de kalp atış hızını artıran yüksek tempolu egzersizler ekleneceğinden dikkatli olmakta fayda vardır. Dinlenme sürelerinde maksimum kalp atış hızınızı aşmadığınızdan emin olmak için nabzınızı kontrol edin.

İpucu : Maksimum kalp atış hızınızı öğrenmek için 220’den yaşınızı çıkarın. Örn: 220 – 30 = 190

2) Öfkeliyken ağırlık antrenmanlarından kaçının

Aslında öfkeli anlarınızda ağırlık ve halter antrenmanlarının hiç bir zararı yoktur hatta bu sporlarda biraz geçmişe sahipseniz yapabilirsinizde ancak öfkeli anlarınızda odaklanma sorunu yaşayıp kazalara neden olabileceğinden önerilmemektedir.

Bu tür antrenmanlarda yaşayabileceğiniz kazalar sonucunda kendinize zarar verirseniz, sinirli haliniz ikiye katlayacak daha da sinirli hale geleceksiniz.

3) Öfke kontrolünü sağlamak için yeni egzersizler deneyin

Belki sporcu bir kişiliğiniz var ve sürekli yaptığınız antrenmanlardan sıkıldınız. Öfkeli anlarınızda değişik egzersizlere yoğunlaşmak sizi daha çok rahatlatabilir. Kim bilir belkide yapmaktan gerçekten zevk alacağınız yeni bir spor dalı keşfedeceksiniz.

Torba dövmek içinizdeki öfkeyi boşaltmanın güzel bir yoludur. Hem bu sayede kalori harcar hem de rahatlarsınız. Ancak boks torbası dövmeninde kendine özgü kuralları vardır. Bir eğitmenden yardım alınmalı, eldivensiz asla torba dövülmemelidir.

4) Öfke kontrolü için koşun

Öfkeli zamanlarınızda koşu yapmak, sakinleşmeniz için oldukça etkilidir. Koşu yaparken daha sessiz, doğayla iç içe olan yerleri tercih etmeniz faydalı olacaktır. Böyle alanlarda koşma gibi imkanınız yoksa sorun değil, koşu bantlarıda işinizi görür.  Koşu esnasında sinir bozucu şeyler aklınızdan çıkacak ve daha huzurlu hissedeceksiniz. Ancak koşuya başlamadan önce bir süre yürüyerek kaslarınızı ısındırdığınızdan emin olun.

Koşudan tam performans almak için eğer yoksa bir koşu ayakkabısı edinin. Böyle bir imkanınız bulunmuyorsa da sorun değil, sıradan bir spor ayakkabısı ile de koşarak öfke kontrolünüzü sağlayabilirsiniz.

5) Öfkeli anlarınızda bisiklete binin

Sinirli ruh halinden kurtulup gevşemek için bisiklete binin. Bisiklete binmek ciddi bir kardiyovasküler egzersizdir. Yoğun popülasyon ve trafiğin olmadığı sakin ortamlarda bisikletinizle yapacağınız kısa bir gezintinin sizi ne kadar sakinleştirdiğine inanamayacaksınız.

6) Yoga, meditasyon ve nefes egzersizleri yapın

Öfkenizi serbest bırakmak için yoga, meditasyon ne nefes egzersizlerinden oluşan üçlüden yardım alın. Yoga yapmak için bir kursa gitmeniz gerekebilir ancak meditasyon ve nefes egzersizlerini tek başınıza istediğiniz zaman yapabilirsiniz.

Derin nefes almak öfkenizi sertbest bırakmak ve daha iyi hissetmek için basit ve etkili bir yoldur. Ayrıca derin nefes almak, yoga uygulamalarının da bir parçasıdır ki sizi daha dingin hissettirir.

Öfke kontrolünü sağlamak ve stresle başa çıkmak için meditasyon yapmakta oldukça faydalıdır. Meditasyon sanıldığı kadar zor değildir ve fazla zaman gerektirmez.

Esasen öfkeyle başa çıkmak için tüm spor dalları ve egzersiz hareketleri etkilidir. Çünkü spor yapılarak geçirilen zamanlar, normal yaşantının duygu ve düşüncelerinden ayrılmış izole zaman dilimleridir. Bu bağlamda spor yapılarak geçirilen zamanlar beyninize bir nevi reset atmanızı, daha sağlıklı olmanızı ve endorfin salgılayarak daha mutlu olmanızı sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ